האמנים והעבודות המציגים בתערוכה החדשה שתיפתח בסוף השבוע הקרוב (21.7) מנהלים יחסים הדוקים עם חומרי היומיום שמקיפים אותנו, באופן שמייצג מאבק בין הרצון להיות מחובר למציאות ולהגיב אליה, לבין התשוקה והצורך להתעלות מעליה הלאה. ה"שפע" אליו מתייחסת התערוכה בוקע מהחומר עצמו או מאובייקטים המצויים בסביבה היומיומית: פח זבל עירוני, בטון, דליים לבנייה, כיסא כתר פלסטיק, חול ועוד.
חומר לעוס. יצירה של זוהר גטסמן, מתוך התערוכהחומר לעוס. יצירה של זוהר גטסמן, מתוך התערוכה
חומר לעוס. יצירה של זוהר גטסמן, מתוך התערוכה
אופן הטיפול של האמנים בחומרים הללו, חלקם בלתי-מתכלים, מקנה להם איכות נשגבת ואינסופית, הנותרת מעט מפונצ'רת, כמו מחבט השטיחים של ורד נסים ההופך לתכשיט פתייני או פסל השיש הקלאסי של זוהר גוטסמן שגפיו עשויות מסטיק בזוקה. היחס אל האובייקט ואל החומר הופך את "שפע" לתערוכה בעלת הגיון פיסולי, גם אם לא כל העבודות המוצגות בה הן פסלים.
סונטה למכסה מנוע. עבודה של דוד בן הרא"ש, מתוך התערוכהסונטה למכסה מנוע. עבודה של דוד בן הרא"ש, מתוך התערוכה
סונטה למכסה מנוע. עבודה של דוד בן הרא"ש, מתוך התערוכה
שפ"ע מייצג גם את ראשי תיבות של האגף העירוני "לשיפור פני העיר", אגף בעל השפעה רחבה על האסתטיקה של המרחב הציבורי – תחת אחריותו הסיפסול, הגידור, השתילה. במחסניו שוכנים אובייקטים של נוי ושל בנייה, כלומר הוא זה המעצב, הלכה למעשה, את הנוף העירוני. העבודות בתערוכה מהדהדות את החשיבות בשמירה על הזכות לשחק, לבחון, להתנסות ולחשוף אפשרויות נוספות שטמונות באובייקטים מלבד השימושי והפרקטי, גם בתוך תנאי מציאות דוחקים.
החשיבה של התערוכה, אותה אצרה הילה כהן-שניידרמן, על המושג "שפע" לא מהווה בריחה מהמציאות – אלא קריאה לראות את הפוטנציאל הטרנספורמטיבי המגולם באובייקט היומיומי, ולפעול כדי להרחיבו.
האמנים המציגים: אורי הולבן, אוריאל מירון, גיל שמרלין, דרורה דומיני ואירית חמו, ורד נסים, זוהר גוטסמן, מארק יאשאייב, מלאכי סגן-כהן, נועה שוורץ לב הר, נרדיןסרוג'י, שגיא אזולאי, תומר דקל.
שפע, מוזיאון בת ים לאמנות, סטרומה 6, בת ים. פתיחה: 21.7, שעה 20:00. נעילה: 6.10.