בראש סדר היום בישיבת מועצת העירייה שהתקיימה אמש (ד') עמדה הצעה לסדר שהגישה קטי פיאסצקי-מורג ממרצ. ההצעה הועלתה כצעד נגדי לחוק שצפוי לעלות בשבוע הבא להצבעה בכנסת, ויאסור פתיחת מרכולים בשבת.
בהצעה נקראה המועצה לשמור על המצב הקיים בעיר, ולהתאים את חוק העזר העירוני כך שעסקים שפועלים היום בשבת, ביניהם חנויות נוחות ועסקים בטיילת, לא יימצאו עצמם בסכנת סגירה.
"המצב הנוכחי אינו עולה בקנה אחד עם נוסח חוק העזר העוסק בפתיחת עסקים בשבתות, הזמן לעגן אותו בחוק. בדומה לערים אחרות, ראוי שגם בבת ים עסקים שכבר פתוחים בשבתות לא יהיו חשופים לסגירתם. שינוי חוק העזר נועד להגן עליהם ועל תושבים שבוחרים לבלות את השבת בעסקים הפתוחים באזור הים", הסבירה פיאסצקי-מורג.
צילום: איילת רוטה גבאיצילום: איילת רוטה גבאי
צילום: איילת רוטה גבאי
(צילום: איילת רוטה גבאי)
בניגוד לערים אחרות שנקטו במהלך דומה, בבת ים הוחלט להוריד את הסעיף מסדר היום ללא דיון. נימוק ראש העירייה, יוסי בכר, לדחייה, היה שאין בו צורך. "נמשיך לשמור על הסטטוס קוו בעיר, ואני יכול להבטיח שבשולחן זה לא תהיה מלחמת דת", אמר.
חברי האופוזיציה רתחו על ההחלטה, וחבר המועצה, יהודה הרוש מהליכוד, אף טען ש: "מדובר בנושא מהותי לעתיד העיר, כאן זו לא צפון קוריאה, לא תהיה סתימת פיות". למרות המחאה, הנושא כלל לא נידון, ובהצבעת חברי הקואליציה, ביניהם במפתיע חברי סיעת 'ישראל ביתנו', שחתמו השבוע על מכתב המתנגד לחוק המרכולים ואף מכנה אותה 'כפייה דתית', הורדה ההצעה מסדר היום.
-
נציין שבדיוק באותו זמן אושר תיקון דומה בחוק העזר העירוני במודיעין. שם אישרו חברי המועצה עיגון בחוק העירוני לפתיחת עסקים (ביניהם מרכולים, קיוסקים וחנויות נוחות) במרכזי הבילוי והתעסוקה בעיר.
סעיף משמעותי שני בסדר היום היה אישור מתווה העקרונות בין העירייה למשרד הפנים והאוצר שאת פרטיו חשפנו לראשונה השבוע, ומשמעותו מענקים כספיים לעירייה בתמורה לחשב מלווה ותוכנית הבראה.
גם כאן סערה האופוזיציה. רובם ביקשו את זכות הדיבור, והציגו כשלים רבים שמצאו בתכנית. בין השאר טענו לחוסר בהירות לגבי תכנית ההבראה שאמורה העירייה להציג עד מרץ, היקפי פיטורין ואפשרות צמצומים בשירותים לתושב, חוקיות התכנית בשנת בחירות, והצפי שמטרתה עשויה להיות להביא את העיר מאוזנת לאיחוד, ולא לייתר אותו.
צילום: איילת רוטה גבאיצילום: איילת רוטה גבאי
צילום: איילת רוטה גבאי
(צילום: איילת רוטה גבאי)
את הדיון סיכם בכר ואמר: "אני מאמין בתהליך הזה, ומאמין שבעוד 4-5 שנים נראה את השינוי והברכה שהמתווה הזה יביא לעיר". ההצבעה הסתיימה ב-14 תומכים וחמישה מתנגדים.