שנת 2020 הביאה עימה לא מעט מחשבה על אחריות סביבתית וחברתית. נשאלות שאלות כמו האם נכון בשנה זו לרכוש פריטי מותרות? האם נכון לרכוש מוצרי ראווה? האם נכון בכלל לרכוש עוד ועוד (ועוד)? מה המחיר שכולנו משלמים על הצרכנות שלנו? ליקטנו מתנות קצת אחרות. מתנות במחירים נגישים, מתנות שימושיות שיש בהן חוכמה ויעילות, מתנות שעשויות מחומרים שמיטיבים עם הסביבה ועם בני האדם שמשתמשים בהם, מתנות שגם אם הן יקרות, יחזיקו מעמד שנים רבות ובשורה התחתונה אף יחסכו כסף ומשאבים. אנחנו בעד לקנות חכם וטוב, כך למשל במקום כמה וכמה מתנות קטנות אפשר להתאגד ביחד ולרכוש משהו גדול אחד ושווה באמת.
כלי אוכל והגשה, גולף & קוכלי אוכל והגשה, גולף & קו
כלי אוכל והגשה, גולף & קו
(צילום: ערן סלם)

עולם השינה

מצעים לחיים: מצעים הוא תחום שבו אפשר לרכוש מעט ואיכותי ולוותר על הרבה ולא איכותי. שניים-שלושה סטים טובים, עשויים ממה שמכונה בטעות כותנה מצרית (השם הנכון הוא כותנה מזן פימה או כותנה ארוכת סיבים, שמקורה בכלל בדרום אמריקה) ובצבעים ניטרליים רגועים, ישרתו אתכם ואתכן שנים ארוכות. במותג הישראלי החדש Soham מציעים לרכוש מצעים בצפיפות חוטים גבוהה, נקיים מחומרים מזיקים, המיוצרים בארץ, מעוצבים בצבעים נורדיים ובמחיר שווה לעומת התמורה (מ-219 שקלים, soham.co.il).
מצעים Sohamמצעים Soham
מצעים Soham
(יח"צ)

הצד הרך של הבמבוק: המותג הישראלי החדש Bamboo&co הוא מותג של מצעים, מגבות, טקסטיל לתינוקות ולילדים, פיג'מות, כריות נוי ועוד והכל עשוי מסיבי במבוק רכים, עוטפים ומלטפים. במבוק, בניגוד למצופה, מעובד באופן אקולוגי לכדי סיבי בד רכים, 100% ידידותיים לסביבה, אורגניים, היפו-אלרגניים ואנטי-בקטריאליים. סיבי הבמבוק עמידים יותר מכותנה, סופגים יותר ומכביסה לכביסה אף נעשים רכים יותר (מ-39 שקל למגבת, 269 שקל לכרית פינוק ענקית, bambooco.co.il).

מצעים וטקסטיל Bamboo&coמצעים וטקסטיל Bamboo&co
מצעים וטקסטיל Bamboo&co
(צילום: איה וינד)

הצד הקשיח של הבמבוק: ערים לקולות להחרים כלים חד פעמיים ולהעדיף כלים רב פעמיים? אז ברשת גולף & קו השיקו את סדרת AMARONE ובה כלי אוכל, הגשה ואחסון מבמבוק שהוא חומר אקולוגי וטבעי. הכלים מעוצבים בצבעי פסטל רכים ובקווים מעוגלים. גם כשתבחרו לזרוק אותם, הם יתפרקו מבלי להזיק. בקולקציה צלחות, כלי הגשה, כלי אחסון ואפילו ארגז לחם בצבעי ורוד, שמנת ואפור (מ-17.90 שקל, להשיג ברשת golf&co ובאתר www.golfco.co.il).

כלי אוכל והגשה, גולף & קוכלי אוכל והגשה, גולף & קו
כלי אוכל והגשה, גולף & קו
(צילום: ערן סלם)

עולם הצומח

אדנית חכמה ועציצים: זה לא סוד שהטרנד הירוק והבוטני הוא אחד הנכונים בשטח – אנחנו שואפים להקיף את עצמנו בצמחייה טבעית ורעננה, ובצדק, כך שמתנה שקשורה לעציצים זה יהיה ירוק ומדויק. אדנית easy grow של כתר במראה ראטן היא ערוגה מוגבהת ש"מודיעה" מתי הגיעה הזמן להשקות את הצמחייה. היא מיועדת לגינה קטנה במרפסת או בבית, מאפשרת לטפל בצמחים בלי להתכופף ויש לה מערכת השקיה מובנית, מאגר מים תחתון ששומר על לחות האדמה והשורשים, מד המודיע על השקיית יתר וברז ניקוז (מ-299 שקלים, il.keter.com). גם בטולמנ'ס דוט מציעים עציצים במראה טבעי לתלייה בחלל (78 שקלים, www.tollmansdot.co.il). גם ברשת זר פור יו מציעים שלל צמחים בשלל סוגי עציצים, למשל עץ זית ננסי בכלי זכוכית, סוקולנט בכלי בטון וכדומה (מ-99 שקלים, www.zer4u.co.il).

אדנית easy grow, כתראדנית easy grow, כתר
אדנית easy grow, כתר
(יח"צ)

עציצים לתלייה, טולמנ'ס דוטעציצים לתלייה, טולמנ'ס דוט
עציצים לתלייה, טולמנ'ס דוט
(יח"צ)

זר פור יוזר פור יו
זר פור יו
(צילום: רפאל בן דרור)

משפך עלה: אם כבר בצמחייה בבית עסקינן,אז המותג Peleg Design של המעצב שחר פלג מפיק מידי שנה לפחות 10 גדג'טים חדשים, פונקציונליים, אסתטיים ומלאי הומור וקלילות. משפך ההשקיה לעציצים Leaflow של פלג דיזיין מיועד להשקיית עציצים בעזרת זרימת מים נוחה ומדויקת בלי בזבוז, לכלוך או התזה (39 שקלים, peleg-design.com).

משפך, Peleg Design משפך, Peleg Design
משפך, Peleg Design
(צילום: דן לב)

מסמלי החג: לפחות שניים מסמלי חג פסח הם אגוזים ויין. הם חלק בלתי נפרד מארוחת הסדר וגם מיתר הימים בחג. מתנה סימבולית וחגיגית כמו פותחן יין איכותי ומפצח אגוזים שמעלה חיוך יכולה היא בחירה מדויקת עם טאץ' מסורתי (145-139 שקלים באתר המתנות הייחודית swagg.co.il).

מפצח אגוזיםמפצח אגוזים
מפצח אגוזים
(יח"צ)

ספר, עיצוב: "בקיצור, תולדות העיצוב - מן הגרזן הקדום ועד לאייפון" הוא לא עוד ספר עיצוב סטנדרטי. בספר הקולח שכתבו קני סגל ויונתן ונטורה (בהוצאת ספרי עליית הגג וידיעות ספרים), סוקרים בעניין רב שני המומחים את ההיסטוריה והפילוסופיה שנמצאת מאחורי כל פריט בחלל. מה בעצם כולל העיצוב? איך נולדו הצורות שמושכות אותנו לקנות מוצרים? ועוד שאלות שהם מעלים וגם עונים עליהן. הספר סוקר את הרקע התרבותי, ההיסטורי, החברתי והדתי לכל ההמצאות כולל דוגמאות, מהמצאת הפירמידות במצרים ועד לנעלי הספורט של נייקי. גם הכיסא האייקוני של פיליפ סטארק Ghost נדון שם בהרחבה (מ-75 שקלים, ברשתות הספרים וגם כאן, tinyurl.com/syjlen4).

בקיצור, תולדות העיצוב, 75 שקל, בחניות הספרים,בקיצור, תולדות העיצוב, 75 שקל, בחניות הספרים,
בקיצור, תולדות העיצוב, 75 שקל, בחניות הספרים,
(צילום: עדה ורדי)

עולם הבישול

לאכול ביחד: אחד המאפיינים של החגים הוא אירוח משפחתי וחברתי וסעודות משותפות. מתנה כמו סיר טאג'ין מולטי קוק טאג'ין של ארקוסטיל המתאים לשימוש בתנור, על הגז, כל כיריים חשמליות וגם להגשה למרכז השולחן הוא רעיון טוב למי שאוהב לארח ולהגיש מנות מפנקות לחלוקה. באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת וחומרים עמידים כמו טרקוטה ופורצלן, הכלי מתאים לשימוש בטמפרטורות קיצוניות. המבנה הייחודי בצורתו - טאג'ין - בעל תכונות של הולכת חום ואגירת חום (199 שקלים, להשיג ברשת ארקוסטיל קיטצ'ן ואון-ליין).

טאג'ין, 199 שקלים, רשת ארקוסטיל קיטצ'ןטאג'ין, 199 שקלים, רשת ארקוסטיל קיטצ'ן
טאג'ין, 199 שקלים, רשת ארקוסטיל קיטצ'ן
(יח"צ)

בגזרת המתנות השימושיות למטבח ולהגשה אפשר למנות גם את סירי הזכוכית הבריאים והשקופים של קורנינג - VISIONS FLAIR. סירי הזכוכית עמידים לחום גם על אש ישירה וכמובן מתאימים להגשה לשולחן החג (מ-234 שקלים, בחנויות כלי הבית ובאתר www.shekel4u.co.il); וגם את סדרת המחבתות Non Stick בעיצוב טרקוטה של רשת נעמן המיועדים לבישול ולטיגון בלי להוסיף שמן, בלי אוכל שנדבק ובלי קרצופים (מ-89 שקלים, www.naamanp.co.il).

סירי זכוכית של קורנינגסירי זכוכית של קורנינג
סירי זכוכית של קורנינג
(יח"צ)

סדרת מחבתות, נעמןסדרת מחבתות, נעמן
סדרת מחבתות, נעמן
(יח"צ)

לפנק, לפנק: לפעמים מתחשק להעניק מתנה שכולה כיף, למשל מגש עשוי עץ עם רגליים המכונה גם מגש פינוק והוא נועד להגיש ארוחת בוקר (או ערב) הישר למיטה או לספה (מ-65 שקלים, להשיג ברשת פוקס הום www.foxhome.co.il).

מגש עץ, פוקס הוםמגש עץ, פוקס הום
מגש עץ, פוקס הום
(צילום: אפרת אשל)

רוח הנתינה: אפשר להחליט שהפעם מעניקים מתנות שיש מאחוריהן ערך מוסף בדמות נתינה לחברה. מיזם A second wind for kites & people | kite.pride הוא מותג אופנה חברתי וידידותי לסביבה שבמסגרתו מייצרים בסטודיו בדרום תל אביב שלל תיקים (למחשב, לטיולים, לחדר הכושר ועוד), ארנקים, נרתיקים ואפילו כיפות ממצנחי קייטסרפינג קרועים ובלויים. חומר הגלם שהיה אמור להיזרק לפח נאסף וזוכה בחיים חדשים ועוד במסגרת שיקומית שבה עובדות נשים שיצאו ממעגל הזנות. המטרה היא גם להעניק לסביבה וגם לבני אדם שגורלם לא שפר עליהם. המועסקות מקבלות תנאי שכר הוגנים וסביבה בטוחה ומגוננת לצד כישורים מקצועיים חדשים של עיצוב ותפירה. מי שרוכש את התיקים מקבל מוצר איכותי, מקורי (אין שניים זהים), טרנדי בעבודת יד ועמיד למים תוך מיחזור חומר גלם שלא מתכלה ומתן תעסוקה ושילובם חזרה בחברה של נפגעות ונפגעי סחר בזנות. הכי win-win-win-situation (מ-55 שקלים, www.kitepride.com).


תיקים ממצנחי רחיפהתיקים ממצנחי רחיפה
תיקים ממצנחי רחיפה
(יח"צ)