על פי סקר שערכה חברת "הצורפים", למעלה מ – 90% מכלל בתי האב היהודיים מצהירים שבחזקתם חנוכייה וכ- 85% מבתי האב נוהגים להדליק את החנוכייה במהלך כל ימות החג. אם כבר הדלקת חנוכייה כהלכתה, בגזרת העיצוב ניתן למצוא מגוון של חנוכיות מעניינות בטווח מחירים רחב, החל מכמה מאות שקלים ועד לחצי מילון שקלים. העיצובים הפופולאריים השנה הם עיצובים מודרניים עם נגיעות קלאסיות, כך למשל דגם "בל" מתכתב באופן אירוני עם מנורה דומה מהסרט "היפה והחיה" של דיסני, לעומת זאת תוכלו למצוא את החנוכייה המודרנית "שבתאי" כפי ששמה מרמז, החנוכייה משלבת את הדימוי הטבעי של כוכב הלכת שבתאי באסתטיקה שלה, כמו גם את השילוב של זהב וכסף.
חנוכייה שבתאי מודרני של הצורפים. החל מ- 100 אלף שקלים. צילום: ירון ויינברגחנוכייה שבתאי מודרני של הצורפים. החל מ- 100 אלף שקלים. צילום: ירון ויינברג
חנוכייה שבתאי מודרני של הצורפים. החל מ- 100 אלף שקלים. צילום: ירון ויינברג
כיום קיים מגוון הולך וגדל של חנוכיות בעיצובים עדכניים ואופנתיים מצד אחד המאופיינים בקווים ישרים ונקיים, בעלות מראה קלאסי ואלגנטי. מנגד, רבים עדיין מחפשים את החנוכיות בעיצובים מסורתיים עם יציקות ועיטורי יודאיקה המזכירות את מסורת בית אבותיהם.
פרט היסטורי מעניין הוא שחנוכיות "הצורפים" נצרפות ממש באותו מקום בו החל מרד הגיבורים מבית חשמונאי. מסופר כי באזור כפר דניאל בו שוכן היום מפעל "הצורפים", קרא מתתיהו החשמונאי "מי לה' אליי" ואסף אליו את הלוחמים היהודים שהגיעו מכל 12 השבטים.
יעקב מרדינגר, בעלים, צורף ואמן ראשי של חברת הצורפים מציין: "חברת "הצורפים" שמה לה למטרה לשמר מחד ולחדש מאידך את אמנות הצורפות היהודית. 80% מכלל מכירת החנוכיות במהלך השנה מתבצעת לפני החג. לפני החג חל גידול ניכר במכירת החנוכיות בקרב המגזר הדתי והחילוני כאחד. אנו חווים גידול של כ-35% בייצוא חנוכיות לחו"ל לעומת השנה שעברה, דבר העולה בקנה אחד עם מטרתנו: בניית מסורת יהודית חדשה לכל משפחה יהודית בארץ ובעולם".
חנוכיה בל, הצורפים, 3,000 שקלים. צילום: ירון ויינברגחנוכיה בל, הצורפים, 3,000 שקלים. צילום: ירון ויינברג
חנוכיה בל, הצורפים, 3,000 שקלים. צילום: ירון ויינברג
מסורת עתיקת שנים של חנוכיות
לצד חנוכיות הצורפים המעוניינות להתחיל מסורת חדשה בקרב משפחות צעירות, בישראל קיימת קהילה של אספני חנוכיות. דוד סיני הוא "צייד חנוכיות". בין אוסף החנוכיות שלו ניתן למצוא חנוכיות מיוחדות שהגיעו לידיו כשלכל אחת מהן סיפור המתאר תלאות המסורת היהודית מכל פינה בעולם.
למשל, מגש מעוטר שעבר הסבה לחנוכייה בשל תנאי השבי, חנוכייה שמחולקת ל-8 חלקים ונארזת בנפרד כדי שלא יבינו שמדובר בחנוכייה, חנוכייה מאפגניסטן המוסוות ככלי קיבול ומאירופה הקלאסית משנות ה-20, חנוכיות שנוצרו על ידי אמנים יהודים וישראלים למשל בצלאל, יעקב אגם ועוד רבים. כשלכל חנוכייה מצטרך הסיפור המסורתי שלה, מימים שבהם נדרשנו להסתיר את יהדותנו, ועד לימי קום המדינה דרך המנדט הבריטי ועוד.
חנוכיה איטלקית קטנה- נועדה להסתרה. יוצרה בשנות ה30. צילום: אלבום אישי דוד סיניחנוכיה איטלקית קטנה- נועדה להסתרה. יוצרה בשנות ה30. צילום: אלבום אישי דוד סיני
חנוכיה איטלקית קטנה- נועדה להסתרה. יוצרה בשנות ה30. צילום: אלבום אישי דוד סיני
חנוכיה מאפגניסטן מכסף אמיתי שנות ה- 40 - יהדות עירק. צילום: אלבום אישי דוד סיניחנוכיה מאפגניסטן מכסף אמיתי שנות ה- 40 - יהדות עירק. צילום: אלבום אישי דוד סיני
חנוכיה מאפגניסטן מכסף אמיתי שנות ה- 40 - יהדות עירק. צילום: אלבום אישי דוד סיני
החנוכיות שלא תמצאו בשום חנות
במסגרת תנופת המחזור העולמית המתפרשת על פני תחומים רבים והשלכותיה הסביבתיות והחברתיות, חברות רבות התגייסו בדרכים חדשות לצמצום הפגיעה במשאבי הטבע ההולכים ומידלדלים.
טרנד שצובר תאוצה בשנים האחרונות שם דגש על אמנות ויצירתיות, אבל גם על החומר ועל ערך הקיימות. ודרך כך התפתחה תרבות הכנת יצירות אמנות מקפסולות הקפה הצבעוניות של נספרסו. לצד תכשיטים, מסגרות, פסלים ושאר יצירות, יוצרת האמנית מיכל ברוטפלד חנוכייה מעוצבת מקפסולות הקפה במטרה למחזר מחד ולעורר מודעות לחשיבות המחזור ומאידך לייצר אמנות, חברת נספרסו, פועלת רבות בשנים האחרונות לטובת מיחזור הקפסולות המשומשות כאשר הקפה הופך לדשן והאלומיניום ממוחזר במקרה זה, הופך לאמנות יהודית מסורתית.