ששון אליהו, אחד מחברי המועצה הוותיקים בעיר בת ים, פעיל ציבור ואיש עסקים מוכר הוא אדם שעומד במילתו, את זאת יודעים גם יריביו הפוליטיים. בשבוע שעבר הוא עמד בהתחייבות נוספת שלו ופרש מהחיים הפוליטיים, בעקבות רוטציה שעליה סיכם עם ראש העירייה צביקה ברוט במסגרת מתיחת הפנים שעבר לפני כשנה סניף הליכוד בבת ים.
כעת, לאחר שיירגעו מעט הרוחות וישקע האדרנלין שליווה את תהליך הפרישה, יוכל אליהו לעשות את מה שהוא הכי אוהב לעשות - להוביל את חברת הבנייה שבבעלות משפחתו, 'ניסים אליהו ובניו', הנחשבת לאחת החזקות בתחום הייזום והנדל"ן בעיר, ובעצם, כמאמר הקלישאה, לעשות לביתו.
אליהו. "היה לי לכבוד להיות איש ציבור" אליהו. "היה לי לכבוד להיות איש ציבור"
אליהו. "היה לי לכבוד להיות איש ציבור"
(צילום: קובי קואנקס)
ואת הצעד הזה, כך הוא מעיד, הוא עושה בראש די שקט: "בשנה האחרונה ראיתי שיש על מי לסמוך ואני די רגוע. הייתי חלק מהמערכת וראיתי שצביקה והצוות המקצועי עסקו בתחום הפיננסי של העיר, ולטעמי הם עשו דברים יפים".

"דחיפה לכוחות חדשים"

אליהו בן 61, נשוי ואב לשלוש בנות. את מקומו במועצה תפסה עו"ד ענבל פלאח, שנמנית עם הדור הצעיר של סניף הליכוד בעיר, אותו מנהל אליהו ב־20 השנה האחרונות. למרות השמועות שנפוצו כאילו הופעל עליו לחץ מתון לשחרר את הכיסא, בין השאר מתוך לשכת ראש העירייה ברוט, מבהיר אליהו, רגע אחרי שחזר מחופשה קצרה בחו"ל, כי פרש מרצונו הטוב והחופשי. "עוד לפני הבחירות, כשצביקה החליט להתמודד הוא קיבל את כל התמיכה שלי", הוא אומר, "והבנתי שזה הסימן שלי לתת הזדמנות ודחיפה לכוחות חדשים. פתחתי את הדלת ואני שמח שצביקה הפך להיות ראש העיר".
אז למה לא פרשת לפני כינון המועצה החדשה?
"כי אחרי הזכייה של צביקה בבחירות והזכייה המרשימה שלנו בחמישה מושבים במועצת העיר, צביקה ביקש ממני להישאר עוד קצת והסכמתי. חשבתי שיהיה נכון יותר להישאר לשנה נוספת כדי לא לזעזע את המערכת, ולסייע לצביקה בכניסה שלו לתפקיד".
ברוט ברוט
ברוט
(צילום: קובי קואנקס)

וכשאליהו מדבר על ניסיון, יש לו בהחלט על מה להתבסס. הוא כיהן במשך 21 שנה ברציפות כחבר מועצת עיר וזכה לעבוד לצידם של כמה וכמה ראשי ערים ואף לשמש, בין השנים 1998 ל־2003, סגנו של ראש העירייה המיתולוגי יהושע שגיא. בשנים האלה הוא ביצע תפקידים רבים, כיהן בעשרות ועדות, בעיקר באלה הקשורות לתחום ההנדסה והתכנון, ועל אף שנקלע לא פעם לחיכוכים ועימותים עם חברי מועצה אחרים, הוא מעולם לא 'שבר את הכלים' ובזכות התנהלות זו זכה לאורך השנים להערכה בקרב חברי קואליציה ואופוזיציה ורבים מעובדי העירייה על אגפיה השונים.

"העיר תעמוד על רגליה"

כעת, גם אחרי שפרש מתפקידו כחבר מועצה, ממשיך אליהו לכהן כיו"ר סניף הליכוד בעיר, שם צבר מעמד חשוב ויצר קשרים אישיים עם בכירי התנועה – קשרים שאותם הוא מבטיח לנצל לטובה לחיזוק מעמדה של העיר. "אני חייב להודות לכל חברי מועצת העיר ולכל בכירי העירייה שלאורך השנים ניהלו איתי מערכת יחסים מעולה. גם בזמני היתה יריבות פוליטית, אבל לי היתה הזכות להיות חבר של כולם".
"ככל שצביקה ירחיב את העסקים בתחום המסחר והמלונאות והתעסוקה, הכניסה של אותם משאבים כלכליים תביא ליציבות כלכלית ולהערכתי בטווח שבין חמש לשמונה שנים העיר תעמוד על רגליה באופן עצמאי"
ועכשיו, כשאתה כבר לא שם, איבדת את יכולת ההשפעה שלך. חושש?
"בשנה האחרונה ראיתי שיש על מי לסמוך ואני די רגוע. הייתי חלק מהמערכת וראיתי שצביקה והצוות המקצועי עסקו בתחום הפיננסי של העיר, ולטעמי הם עשו דברים יפים. ככל שהעירייה תמשיך להתנהל כעסק לכל דבר, האפשרות להעמיד את העיר על הרגליים תהיה ריאלית. לא בכדי הנהלת העירייה הצליחה לחסוך כמעט 30 מיליון שקלים".
זה לא באמת ישים, ונראה שמעבירים פה לציבור מסרים מבלבלים.
"לא מסכים. לשמחתי הבינו בשנה האחרונה שאחת הטעויות שבוצעו בעבר היא שלא חשבו על ניפוץ תקרת הזכוכית כמו להפוך את איזור התעשייה הוותיק לאיזור מסחר שיניב ארנונה מעסקים משלמי ארנונה. כשזה התחיל להתגלגל הבינו כולם את הפוטנציאל לרווח עצום לקופת העירייה. ככל שצביקה ירחיב את העסקים בתחום המסחר והמלונאות והתעסוקה, הכניסה של אותם משאבים כלכליים תביא ליציבות כלכלית ולהערכתי בטווח שבין חמש לשמונה שנים העיר תעמוד על רגליה באופן עצמאי".
אבל זה לא בהכרח תלוי בחברי המועצה ובלשכת ראש העירייה. ההחלטה על האיחוד חתומה ונעצרה בעיקר בגלל הקיפאון הממשלתי.
"לאיחוד הזה אין שום סיכוי וגם אם אנשים בתוך המערכת הלאומית, 'נערי האוצר', רוצים בזה - זה לא יתפתח. עשו בעבר ניסינות במקומות קטנים יותר וזה לא הצליח".
אז זה לא ישים או שלדעתך זה לא נכון?
"אני חושב שזה מיותר לחלוטין. ההתנהלות לא רצינית ואין תוכניות מקיפות, ותכנון מבוסס וארוך טווח, ובעיריית תל אביב־יפו לא אמרו עד היום מה הם מתכוונים לתת מצידם לשותפות הזו. לא שמענו מהם מה הם מתכננים להשקיע פה ולמה זה כדאי לנו, וכל עוד אני יו"ר הליכוד בעיר אסייע לראש העירייה ולכולם במאבקים הפוליטיים נגד המהלך".
פלאח פלאח
פלאח
(צילום: קובי קואנקס)
ואם יכפו את האיחוד על העירייה?
"קשה מאוד לכפות איחוד על המערכת ויהיו גם התנגדויות של תושבים והמערכת הציבורית. לטעמי כל הרעיון כרגע הוא להצמיד אותנו לשכונת התקווה ושכונת תל כביר כדי שנהיה שכונת קצה של תל אביב - וזה לא רציני".

"הרכבת הקלה? דרושה סבלנות"

בינתיים, עד שתקודם תוכנית האיחוד, ככל הנראה לאחר הקמת הממשלה הבאה, סבור איש הנדל"ן הוותיק כי על הנהלת העיר להמשיך לדאוג לפיתוח התשתיות הישנות ושכונות המגורים בעיר. "בעשור הקרוב העיר תשתנה דרמטית מבחינת נדל"ן ומגורים וזה נכון שיש כרגע תחושה שהעיר נמצאת כבר שנים תחת שיפוצים אבל ברגע שייגמרו עבודות התשתית השונות, כולל אלה של הרכבת הקלה - הכל ייראה פה הרבה יותר טוב".
התושבים צריכים לנשום עמוק, כל יום.
"קשה מאוד לכפות איחוד על המערכת ויהיו גם התנגדויות של תושבים והמערכת הציבורית. לטעמי כל הרעיון כרגע הוא להצמיד אותנו לשכונת התקווה ושכונת תל כביר כדי שנהיה שכונת קצה של תל אביב - וזה לא רציני"
"צריך סבלנות של התושבים כדי לעבור את התקופה הזאת. באמצע השנה הבאה, עם השיפור בתשתיות ועם הפיתוח המואץ של איזור דרום העיר ומתחם פארק הים, העיר תראה אחרת לחלוטין".
מהי עמדתך בנושא פרויקטים להתחדשות עירונית? בעיר בוצעו מספר פרויקטים מקומיים אולם חלק מהם נתקלים בקשיים רבים.
"אין ברירה אלא לבצע פרויקטים של התחדשות בגלל שמאוד צפוף פה מבחינה אורבנית, אבל לדעתי תוכניות תמ"א 38/1 של חיזוק ושיפוץ ותוספות אינן מתאימות לעיר".
תסביר.
"מעטים הצליחו להניע עד עתה את הפרויקט הזה וגם אלה שניסו תקועים לפעמים, ולכן אני חושב שצריך להתרכז בתמ"א 38/2 - התחדשות במסגרת של פינוי־בינוי, וגם זה באיזורים מרכזיים בהן יש תשתיות טובות שיתנו מענה עתידי לאלפים שיצטרפו לאותן שכונות לאחר הריסת מתחמי המגורים והקמתם מחדש כמגדלי דירות".
בעוד בעיר מתוכננים מספר פרויקטים רחבי היקף של התחדשות עירונית, עסוק אליהו בימים אלה בקידום מיזמים לבנייה חדשה בשטח העיר. לפחות שמונה בנייני מגורים חדשים הקימה בשנים האחרונות חברת 'ניסים אליהו ובניו' על רצועת החוף העירונית ועוד עשרות בניינים הוקמו בעיר ובערים השכנות.
"כמי שנולד בעיר, למד וגדל בה ורוב בני משפחתו ממשיכים להתגורר בה וכמי שהעסק המצליח שלנו פועל במרכז העיר, אני שמח לבנות ולפתח את בת ים", אומר אליהו. "כל זה בוצע הודות ללכידות המשפחתית ולעוצמה שלנו, כבני אדם וכאנשי עסקים ואני גאה על כך מאוד ואני מודה לאלוהים על המתנה הזו שהוא העניק לנו ועל האפשרות לתרום ולסייע למי שצריך במקביל".
לסיום, סכם בבקשה במשפט את 21 השנים שעברו עליך.
"במשך כל השנים האלה הלכתי 'על ביצים' כדי לא ליפול בניגודי עניינים והצלחתי זאת, ואני שמח שמעולם לא דבק בי רבב. פעלתי למען בת ים ובניתי את העיר והיה לי לכבוד להיות איש ציבור".