באמצע בת ים, ברחוב כצנלסון שבשכונת רמת יוסף, יש פינת חמד שאם לא עברתם לידה ספק אם תדעו על קיומה - חצי דונם של גינה קהילתית, המטופחת בהתנדבות על יד כמה תושבים.
"הכול התחיל לפני כ-13 שנים, כאשר בשטח בין רחוב כצנלסון 51 ל-53 היתה עזובה שזרקו בה בעיקר אשפה ופסולת", מספרת אחת המתנדבות ענת גונדה. "העירייה החליטה להקצות את השטח המבוזבז הזה למען פרויקט של ניצול שטח עירוני והקימו במקום גינה קהילתית על ידי צבי הלברכט ובליווי של 'החברה להגנת הטבע'.
"לאחר כמה גילגולים של מתנדבים ופעילים במקום, תפסנו את המושכות וכעת כבר כ- 10 שנים אנחנו כחמישה מתנדבים אשר מטפלים בכל השטח הנהדר הזה", היא מוסיפה.
חלק מהיבול בגינה. מתחלקים בתוצרת | צילום: פרטיחלק מהיבול בגינה. מתחלקים בתוצרת | צילום: פרטי
חלק מהיבול בגינה. מתחלקים בתוצרת | צילום: פרטי
(חלק מהיבול בגינה. מתחלקים בתוצרת | צילום: פרטי)
לדברי גונדה, העבודה לא פשוטה ודורשת מתנדבים נוספים, אך נכון לעכשיו אין הרבה מתעניינים רציניים, "החלטנו שלא יהיו פה ערוגות אישיות, אלא שיתוף של כולנו. אנו מעבדים ביחד את השטח, כאשר כל אחד עושה כפי יכולתו. כשיש יבול, אנחנו קוטפים אותו יחד ומחלקים שווה בשווה בין אנשי קהילת הגן".
היבולים הם החלק הכי מדהים בעשייה לדבריה של גונדה, "יש לנו עץ תפוחים שגידלנו מכלום, עץ תאנים שנתן השנה פרי לראשונה, עגבניות מזרעי עגבניות שקנינו בסופר ושתלנו, חצילים ועוד. זה יופי של דבר לראות את הצמח מהנקודה הכי קטנה שלו ועד לסופו ולדעתי זה הניצול הכי טוב שאפשר לתת למקום".
אנשי הגן עובדים במקום אחת לשבוע בימי שלישי מהשעה 16:00 אחר הצהרים וכמובן שכול מי שרוצה מוזמן להגיע ולהתנדב גם כן.
"את הזרעים אנחנו מקבלים בתרומות וכך גם הרבה מהחומרים שבהם אנו משתמשים ולעיתים משקיעים גם מכספנו", מציינת גונדה שמוסיפה כי מבחינתה ההשקעה לגמרי שווה את זה. "עבורי זה כמו ללכת לפסיכולוג, להגיע לפה לראות את כל הצמחייה הנהדרת שלנו פשוט עושה לי נעים על הלב ואני לא מפסידה שום יום שיש לנו לעבוד פה, אלא אם כן יורד גשם זלעפות".
המים שאנו משתמשים בהם ליבולים הם בנדיבות העירייה וכמובן גם השטח המקסים ואנו מאושרים על כך, נשמח אם יתקנו את התאורה במקום ואז נוכל להמשיך להנות מהמקום ולהמשיך לעבוד את האדמה גם כאשר מתחיל להחשיך".
למעוניינים להצטרף לקבוצת המתנדבים במקום אפשר לפנות לענת: 054-4855022 או להיכנס לדף הפייסבוק 'גינה קהילתית גן עדן קטן'.