עם התגברות הדיווחים על העלייה בתחלואה של מחלת הקורונה והחשש להתפרצות הגל השני, התחילו הבוקר לערוך בבת ים בדיקות דם לגילוי נוגדנים לנגיף, מה שנקרא בדיקות סרולוגיות.
עובדות המעבדה מהבוקרעובדות המעבדה מהבוקר
עובדות המעבדה מהבוקר
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
לצורך בדיקות הסקר נבחרו מספר ערים בישראל על פי הנחייה של משרד הבריאות וביניהן גם בת ים. כמו כן, לדבריה של סילבי צוריאלי, מנהלת המעבדות המחוזית במחוז ירושלים ושפלה של קופת חולים 'מכבי', "לא ניתן להגיע עם הפנייה מרופא המשפחה לבדיקה, אלא זה נעשה באופן ספונטני בשני מעבדות בעיר וכל מי שנכנס למעבדת דמים זו של 'מכבי' לביצוע בדיקת דם שגרתית, ישאלו אותו אם הוא מעוניין לעשות גם את הבדיקה לנוגדנים של קורונה.
במידה והוא יחליט שכן, הוא יצטרך למלא שאלות ותילקח ממנו מבחנת דם נוספת בנוסף לבדיקות דם השגרתיות שלו".
סילבי צוריאלי מנהלת המעבדות המחוזית במכבי שירותי בריאות -ירושלים והשפלהסילבי צוריאלי מנהלת המעבדות המחוזית במכבי שירותי בריאות -ירושלים והשפלה
סילבי צוריאלי מנהלת המעבדות המחוזית במכבי שירותי בריאות -ירושלים והשפלה
(צילום: מכבי שירותי בריאות)
בצורה כזו אומרת צוראלי "משרד הבריאות יקבל תמונה של מצב חוסן האוכלוסייה בעקבות פיתוח נוגדנים למחלה ועד כמה האוכלוסייה נחשפה למחלה מאז שהגיע לארץ".
מה מטרת הביצוע הבדיקות בעצם?
"מטרת הבדיקה זה להבין כמה מהאוכלוסייה פיתחו נוגדנים לקורונה ומה המצב של המערכת החיסונית שלהם. הבדיקה אינה אומרת אם מישהו חולה עכשיו בקורונה אלא רק אם יש לו נוגדנים. לכן, מי שימצא עם נוגדנים לקורונה בדם, יתבקש להגיע ולעשות בדיקת מטוש בכדי לבדוק אם הנוגדנים התפתחו אצלו כיוון שנחשף בעבר או שמא הוא חולה כעת וצריך המשך טיפול".