אתמול (ראשון) התקיימה בזום ישיבת מועצת עיריית בת ים ודנה בנושא מהותי מאוד עבור תושבי בת ים: תשלומי הארנונה. כזכור, אחת מהבטחות הבחירות המשמעותיות ביותר של ראש העירייה, צביקה ברוט, הייתה להוריד את הארנונה ולבטל את מדידות הנכסים המחודשות, שגרמו "להגדלת" דירות רבות בעיר, וכפועל יוצא - לתשלום ארנונה גבוהה יותר.
(ראש העירייה צביקה ברוט | צילום: קובי קואנקס)
ראש העירייה עדכן את הנוכחים במאמציו לבטל את מדידות הנכסים הללו, שהחלו במהלך 2017, לאחר פסק דין שהתקבל בנושא והחלטה של משרד הפנים.
עם היבחרו הבטיח ברוט כי: "אנו נערך להליך מדידות מדגמיות של הדירות בעיר כדי להבין את הפערים בין גודל הדירה בפועל לזה שבתשלום הארנונה, ובכך ליצור את הגיבוי המשפטי הדרוש להשלמת המהלך בחודשים הקרובים".
אמש, כאמור, הועלה לאישור מועצת עיריית בת ים, צו המיסים לשנת 2021, ואושרה הורדת תעריפי ארנונה חדשים לעסקים (בכפוף לאישור הממשלה) אשר על פי העירייה, "צפויים לראשונה להיות זולים יותר מכל הערים השכנות. המטרה בהוזלת התעריפים היא "לממש את תכניתו של ראש העירייה צביקה ברוט להפוך את אזור התעשייה הישן לאזור עסקים מתקדם, ובכך למשוך חברות שמבקשות לעבור לאזורים שיהיו זולים יותר מבחינת הארנונה".
במקביל, בשל העדכון הקבוע שנעשה ע"י משרד הפנים, עלה מס הארנונה לדירות מגורים ב-1.1 אחוז.
צו המיסים אושר במועצה. אך חברת מועצת העירייה, קטי פיאסצקי מורג, הצביעה נגד, והיא מסבירה: "עם כל השינויים המבורכים שהנהלת העיר מקדמת, צעדים שעתידים לעודד עסקים להגיע לעיר, לא הייתי מסוגלת להצביע בעד".
(קטי פיאסצקי-מורג | צילום: ינאי יחיאל)
עוד הוסיפה כי, "רק היום פורסמו נתונים על אבטלה מפלצתית בעיר בעקבות מגיפת הקורונה: כ-15,000 מובטלים חדשים ואני לא חותמת גומי של ממשלת ישראל. שהמדינה תתחיל לדאוג לאזרחים שלה במקום לחייב אותנו לגבות מס נוסף מתושבים שנקלעו לסיטואציה משוגעת".
עם זאת, לדברי גורמים בעירייה, מדובר בצעד ראשון בתכנית הארנונה של ראש העיר להוריד את נטל המיסים בעיר: "בשלב הראשון העירייה מאשרת תעריפים זולים יותר לעסקים, אבל זה ייכנס לתוקף לאחר אישור הממשלה. במקביל הנהלת העיר ממשיכה להילחם על ביטול מדידות הארנונה כי לתקן עוול של שנים גם עבור התושבים״.