כולנו מייחלים להתחיל כל פרויקט חדש ברגל ימין, וכך היה גם במקרה של לֹטם ברם. לֹטם חלמה זמן רב על פתיחת סטודיו שיוקדש לנשים, אולם לאחר שמצאה מקום שאהבה בבת-ים עבור העסק שלה "בובל'ה" ושכרה אותו, הובילה פגיעה שעברה ברגלה למצב שבו לא יכלה לצאת לדרך בפועל במשך תקופה ארוכה. "שילמתי על המקום אבל הוא עמד ריק," היא מספרת ל-Mynet בת-ים.
במקום להתייאש או להתעצב, היא החליטה לנצל את הזמן על מנת לשבת ולנסות להבין מה ניתן ללמוד מהמצב שנקלעה אליו בעל כורחה. התוצאה מבחינתה, הייתה ההבנה שהיא רוצה לסייע לנשים אחרות שנקלעו למצבים שונים בחייהם, ולתת להן את הכלים להיות עצמאיות ולבצע בחירות מודעות בנוגע לכל עניין בחייהן.
הערב (יום ד') יתרחש לראשונה הערב במתכונת הזו, כאשר הנושא הראשון שיעלה יהיה הסכמי ממון. אחריו תגיע הרצאה על זוגיות בגיל מאוחר, ובעוד שבועיים תתקיים הרצאה על זכויות נשים לאחר לידה.
איך הגיע הרעיון לדבר על הנושאים האלה?
"האמת שהסכמי ממון מגיע מתוך מקום אישי שלי, שהייתי בזוגיות ובן הזוג ביקש שאחתום ולא ידעתי בכלל על מה אני חותמת. החלטתי לנסות לעזור לנשים אחרות שהיו במצב כמו שלי, שיום אחד בלי הכנה מביאים להן הסכם לחתום בלי יותר מדי הבנה. עשיתי סקר, ומתוך 30 בנות שדיברתי איתן, 22 חתמו בלי עורך דין חיצוני, בלי להתייעץ עם עוד גורם, פשוט ישבו עם אמא או אבא וחתמו. הן מאוד פחדו לא לחתום או לשאול שאלות."
"הנושא של זוגיות מאוחרת בא מחברה שראיתי שזה קשה לה, ופתאום גיליתי שזה קשה לעוד הרבה נשים למצוא זוגיות בגיל מאוחר ולהאמין שזה עוד אפשרי ולא לוותר."
מי יגיעו להרצות?
"מרצות שמתמחות בנושא. עורכת הדין זו אלינור ברגר שהיא שנים בתחום, בהרצאה על הזוגיות זו הילה לזרוביץ', שהיא את בעלה הכירה בגיל 38, זכויות נשים לאחר לידה זו עורכת הדין קרן כהן וכולי, כל אחת והמומחיות שלה."
המטרה היא לשמוע מנשים על מה חשוב להן ללמוד, ולפעול בהתאם כדי "לשדך" מרצות שמתמחות בנושאים הללו ויהיו מעוניינות להתנדב ולהגיע במטרה לדבר מולן. "פשוט התחלנו לשאול נשים מה חשוב להן לדעת, הרבה ענו שהן לא יודעות זכויות בנוגע לעבודה, חלק ביקשו הרצאה על קרב מגע והגנה עצמית, ביקשו גם הרצאה על נשים בעולם העסקים, אז אנחנו מנסות לראות מה חשוב לנשים ומשיגות מרצות בהתאם."
לֹטם מדגישה כי כל נושא שחשוב לנשים יישקל, ושגם במקרה של קרב המגע, היא שמה לעצמה למטרה להתארגן מבחינה לוגיסטית בכל הקשור למזרנים וציוד נוסף, כדי שהביצוע יתאפשר.
השורה התחתונה מבחינתה היא הענקת יכולת בחירה לנשים בכל תחום ועניין. "המטרה היא שאם מחר נהיה עם בן זוג, זה יהיה כי בחרנו בו ולא מתוך צורך מסוים. כל זכות הבחירה וההתמודדות היא בידיים שלנו."
מאחר שמדובר ברעיון חדש שצומח ומתפתח בימים אלו, חשוב לה להעלות את המודעות לקיומו עבור הנשים שבאמת זקוקות לו. "אנשים מחפשים איפה הקאצ' או מה מנסים למכור להם, ופה זה לא המקרה. אנחנו מנסות לתת לנשים אך ורק ידע, כי ידע זה כוח. גם אם לא נצליח אולי ליצור שוויון בקרוב בתחומים גדולים, לפחות את הכוח הזה נוכל לתת."
בעתיד, היא מעוניינת ליצור גם ערבים שיהיו מיועדות לדור הנשים הצעירות, על מנת להזכיר להן את הכוח הפנימי שטמון בהן ולעזור להן להתמודד עם בעיות כמו בריונות, דימוי עצמי ועוד.
מעוניינות לשריין מקום או להבדיל להרצות בעתיד בהתנדבות על נושא שיקר ללבכן? אתם מוזמנות ליצור עם לֹטם קשר בטלפון: 0544994371