שכונת פארק הים. אין רגע של שקט | צילום: קובי קואנקסשכונת פארק הים. אין רגע של שקט | צילום: קובי קואנקס
שכונת פארק הים. אין רגע של שקט | צילום: קובי קואנקס
(שכונת פארק הים. אין רגע של שקט | צילום: קובי קואנקס)
בשנים האחרונות נראה כי מגדלי מגורים רבים נבנו בכל רחבי הארץ החל מאזור המרכז ועד יישובי הפריפריה בצפון ובדרום. מניתוח נתוני הלמ"ס על ידי לשכת שמאי מקרקעין בישראל לקראת הכנס השנתי של הלשכה, עולה כי כל דירה עשירית שנבנתה במחצית הראשונה של השנה ממוקמת במגדל בן למעלה מ-21 קומות.
בשנת 2017 7 אחוז מהתחלות הבנייה היו במגדלים בני 21 קומות. עם זאת, עדיין רוב הבנייה הרוויה בישראל נמוכה יחסית. על פי הבדיקה, 50 אחוז מהתחלות הבניה במחצית הראשונה של השנה היו של בניינים בני 3 עד 10 קומות.
13 אחוז מהתחלות הבנייה היו בבניינים בני 11-16 קומות. לדברי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין חיים מסילתי: "ככל שערך הקרקעות בישראל גבוה יותר כך גם רשויות התכנון מבינות כי קיים צורך לבנות יותר לגובה. סביר להניח כי בשנים הקרובות נראה יותר בנייה לגובה של פרויקטים בשימושים מעורבים.
"כבר היום ניתן למצוא בתל אביב פרויקטים הכוללים מגורים ומשרדים או מלונאות. אני מעריך שכמו שמגדלי המגורים יצאו מתל אביב והגיעו עד יישובים כדוגמת עפולה, עכו ובאר שבע, בעוד כמה שנים נראה עירוב שימושים גם במעגלים הרחוקים מתל אביב".
מסילתי מוסיף כי "זו הנוסחה המנצחת באורח החיים האורבאני. בעולם כבר הבינו שהדרך להקל על עומסי התנועה והאוויר המזוהם הוא לאפשר מגורים בסמיכות לעבודה ולמרכזי בילוי ובנייה מעורבת היא אחד הפתרונות לכך. ישנם מדינות בהן הרוכשים משלמים פרמייה בשל שטחי מסחר ומשרדים באותו בניין או מתחם".
על פי הניתוח של לשכת שמאי מקרקעין, העיר בה נבנו הכי הרבה מגדלים בני 21 קומות ומעלה בחמש השנים האחרונות היא תל אביב עם התחלות בנייה של 3093 דירות חדשות, נתניה במקום השני עם 2174 דירות במגדלים. בבת ים נבנו בחמש השנים האחרונות 1469 דירות במגדלים בני 21 קומות ומעלה ואף לא דירה אחת בבניינים בני 16-20 קומות.
לדברי אלדד פרי, יו"ר פרי נדל"ן, הבונה את אחד הבניינים הגבוהים בשכונת פארק הים בבת ים בגובה 43 קומות, "בניה לגובה בערים כמו בת ים היא הכרח. באמצעות בניה לגובה יכולים תושבים רבים להינות מהקרבה לאזורים האטרקטיביים בעיר כגון חוף הים, מרכז העיר השוקקת ומרכזי המסחר, זאת בדומה לערים גדולות ומרכזיות אחרות בעולם.
"למעשה, בהיעדר קרקעות חופשיות, בניה לגובה זוהי הדרך היחידה לנצל את משאבי הקרקע המוגבלים באזורי הביקוש לטובת מגורים".
רשימת הערים המובילות:
עשר הערים בהן נבנו הכי הרבה דירות לגובהעשר הערים בהן נבנו הכי הרבה דירות לגובה
עשר הערים בהן נבנו הכי הרבה דירות לגובה
(עשר הערים בהן נבנו הכי הרבה דירות לגובה)