הכוח עולה בת ים | צילום: נתן בלטההכוח עולה בת ים | צילום: נתן בלטה
הכוח עולה בת ים | צילום: נתן בלטה
(הכוח עולה בת ים | צילום: נתן בלטה)
ליגת הכדורסל ביתא ישראל או בשמה הקצר יותר, ליגת ליב"י, הוקמה בדרום הארץ לפני כשמונה שנים בכדי לתת מענה ספורטיבי־קהילתי לנוער יוצא אתיופיה, שלא מצא במה או לא מעוניין ליטול חלק בקבוצות הכדורסל המקצועניות של איגוד הכדורסל.
היום (שישי) תישרק השריקה הראשונה של עונת 2019/20, כאשר בת ים היא בין הערים הבודדות ששולחות שתי נציגות שיתמודדו על תואר האליפות - 'כוח עולה בת ים' ו'גלי בת ים'. ברקע מחאת יוצאי אתיופיה שהתעוררה בעקבות מותו הטראגי של סלומון טקה, העונה החדשה של ליגת ביתא ישראל מקבלת משמעות ייחודית.
"במקום לשבת על הברזלים"
"המטרה היא לאפשר לצעירים מהקהילה שלא הצליחו להשתלב בליגות בכירות מקום שבו יוכלו להציג את היכולות שלהם, להוציא אותם מבילויים סתמיים ברחוב ובמקום זה לתת להם אורח חיים בריא וספורטיבי, לתת להם אופציות שהם לא תמיד יכולים לקבל בגלל מגבלות כספיות או מצוקה כלשהי", משתף מוטי וודגה, רכז ודובר הליגה.
"התחלנו עם מספר מועט של קבוצות וכיום יש לנו כבר 19 קבוצות מהצפון עד הדרום אשר מחולקות לשני מחוזות. המטרה היא להקים לפחות קבוצה אחת בכל עיר, שתהיה תחת העמותה של הליגה. כיוון שכאמור, מבחינתנו זה לא רק כדורסל אלא פלטפורמה חברתית שנותנת לצעירים מהקהילה מקום להשתלב בתוכו ודרך לשמור על אורך חיים ספורטיבי".
"הרעיון היה להקים ליגה חברתית ולתת מסגרת חינוכית לנוער מהקהילה האתיופית, כאשר הכל נעשה בהתנדבות", מספר מיכאל נגסה (בן 34) אשר בשנתיים האחרונות משחק בקבוצת 'גלי בת ים'. "חשוב לי לתת דוגמה לנוער ולהראות להם שאפשר לעשות בזמן הפנוי הרבה דברים חיובים, במקום לשבת על הברזלים".
גלי בת ים | צילום באדיבות הקבוצהגלי בת ים | צילום באדיבות הקבוצה
גלי בת ים | צילום באדיבות הקבוצה
(גלי בת ים | צילום באדיבות הקבוצה)
הליגה יוצאת לדרך כאשר ברחבי הארץ מתעוררת מחאה גדולה על מעמד יוצאי אתיופיה.
"תראי, אנחנו עושים הכל כדי להרחיק את הנוער מדברים כאלה, אף אחד לא מבסוט מהמחאה האלימה והמוטו שלנו בקבוצה זה שכולנו בני אדם. לצערנו קרה אסון ואנחנו לא רואים אותו בקלות ראש אבל גם יודעים שחייבים להמשיך בשגרה. בחוץ כולם מדברים רק על המחאה והאלימות, אז פה אנחנו משתדלים לבוא, לעשות ספורט ולנקות את הראש מרעשי הרקע ולעזור לקדם את הצעירים".
נתן בלטה, מ'הכוח עולה בת ים': "הנושאים של המחאה עולים כל הזמן אצלנו החבר'ה ואני מרגישים תסכול ועצב רב שדברים מהסוג הזה עדיין קורים בשנת 2019. אבל אנחנו משתדלים להתמקד בספורט ומעבירים מסר דרך הספורט - 'לא לאלימות'".
מקפצה לרמה המקצועית
הכוח עולה בת ים, שפועלת במשך חמש שנים, סיימה את העונה שעברה במקום השני. היום (אולם 'עופר', 15:00), היא תארח את 'נבסו יוספטל פ"ת'. גלי בת ים תארח (14:45, חשמונאים) את חפציבה נתניה. "כנער לא היתה לי ההזדמנות לשחק כדורסל ברמה", אומר בלטה בן ה־43, "היתה למשפחתי מגבלה כספית ולכן היה לי חשוב לקחת חלק בליגה ולתת לנערים מקום להשתלב בו ולצבור ביטחון במשחק. המטרה היא לגרום להם להאמין בעצמם וכך, אם ירצו ויהיו מוכשרים מספיק, הם יוכלו להמשיך ולהתקדם בתחום ברמה המקצועית".
את התמיכה, על פי הדוברים, מקבלות הקבוצות קודם כל מהעירייה, ממשרד הקליטה, ואליהם מצטרף תמריץ שנתי ממשרד התרבות והספורט עבור ליגה מוכרת, "אצלנו בבת ים יש השתתפות גדולה מצד העירייה ובמיוחד מחבר מועצת העירייה וסגן ראש העירייה ויקטור טל, שדאג לנו לאולם עבור אימונים פעמיים בשבוע, הסעות במקרי הצורך למשחקי חוץ ועוד דברים כאלה".
ויקטור טל, סגן ראש העירייה מוסיף: "ליגת ליב"י מאוד פעילה בבת ים ולפני כשלוש שנים לקחתי אותם תחת חסותי, אני נהנה לעזור להם וזה פשוט כיף גדול לראות אותם נותנים מעצמם לא רק במסגרת הספורטיבית, אלא כמנוף לתמיכה הדדית ועזרה לקהילה האתיופית".