בשקט בשקט, כמעט בלי יחסי ציבור, ענף הכדורגל בבת ים יעבור החל מהעונה הקרובה שינוי של 180 מעלות במסגרת שיתוף הפעולה שנחתם עם מועדון בית"ר ת"א מהליגה הלאומית. עיקר השינוי יתבצע אצל הדור הצעיר כאשר מחלקת הנוער המקומית תסונף לזו של המועדון הבית"רי, שיפעל בעיר עם הכשרתו של האיצטדיון העירוני.
מונייר. "במחלקות נוער, בטח כמו בבית"ר, יש לך שקט לעבוד" | צילום: אבי מועלםמונייר. "במחלקות נוער, בטח כמו בבית"ר, יש לך שקט לעבוד" | צילום: אבי מועלם
מונייר. "במחלקות נוער, בטח כמו בבית"ר, יש לך שקט לעבוד" | צילום: אבי מועלם
(מונייר. "במחלקות נוער, בטח כמו בבית"ר, יש לך שקט לעבוד" | צילום: אבי מועלם)
האיש שינהל מקצועית את המחלקה הצעירה הוא אדי מונייר, ששימש כעוזר מאמן בני לוד בשנתיים האחרונות ואף תקופה קצרה כמאמן ראשי.
אין יציבות מונייר (49) אימן כבר בעבר במשך לא מעט שנים במחלקות נוער. במכבי ת"א, בבני יהודה, בבית"ר ת"א (בפורמט הקודם שלה יחד עם רמלה) ובבני לוד. רק שבשנה שעברה היה נראה שהוא נכנס ללופ המאמנים בליגה הלאומית. מונייר התחיל את העונה כעוזרו של סלימאן אזברגה בבני לוד, ולאחר שהאחרון עזב במחזור השביעי הבעלים החדש חסן א־סנע ('אבו סלאמה') החליט להפקיד בידיו של מונייר את המושכות. הוא הצליח אמנם לחלץ את לוד מהמקום האחרון, אבל במחזור ה-22 - אחרי רצף תוצאות לא טובות - הוחלף גם הוא - על ידי ערן קוליק ושוב חזר לעמדת העוזר.
"בבוגרים אתה יכול היום להיות פה ומחר בבית, אין לך שום ביטחון בעבודה שלך. וזאת בניגוד למחלקת נוער, בטח כמו בבית"ר, שיש לך שקט לעבוד", מסביר מונייר את ההחלטה שלו לחזור ולעבוד עם הדור הצעיר. "עבודה במחלקת נוער זו ריצת מרתון, לא ריצה ל-100 מטר. בסופו של תהליך אפשר לראות את הפירות. מה עוד שבבת-ים יש בסיס ומקום אסטרטגי מעולה. זה מקום שיושב על משולש בין חולון לראשל"צ עם המון ילדים שרוצים לשחק כדורגל".
איך בכלל נוצר הקשר שלך עם בית"ר? "יש לי היכרות טובה עם האנשים במועדון עבדתי שם בעבר, היתה לנו תקופה של פריחה והתקדמות במחלקה. עליתי כאופציה וברגע שהם קיבלו את המחלקה - נשאר רק לסגור את הפרטים".
אתה מגיע למקום שלמעשה צריך לבנות את עצמו מאפס. "לא בדיוק, כי יש כבר אגודה מאחור שעשתה הרבה דברים יפים בשנים האחרונות. אני מקווה שנצליח להקים פרויקט גדול, אבל כן, לעצם השאלה, אני מגיע למשהו חדש לגמרי. יש כל מיני מחשבות איך להתפתח. רוצים לבנות איזה מודל שיוכל לייצר מדי שנה שחקני כדורגל לרמות הגבוהות. יש מתקן (אצטדיון בת ים, ר.ו) שצריך אמנם עדיין לעבור שדרוג מבחינת תנאים מקצועיים, אבל הפרויקט הזה הוא לטווח ארוך, לכמה שנים. לא באתי לזבנג וגמרנו".
היום בכדורגל המקצועני אין למאמן זמן לשינויים. הוא צריך להביא תוצאות כאן - ומייד. "אין ספק שאין יציבות. ברגע שאין יציבות, אתה צריך להמציא את עצמך מחדש. בנוער, למשל, יש לא פחות עשייה מבוגרים. רק שבבוגרים החשיפה היא כמובן אחרת עם כל התקשורת מסביב, אז זה הרבה יותר קשה".
לא רצית להמשיך כמאמן ראשי? "היו לי הצעות מקבוצות בוגרים, אבל לא רציתי לרדת לליגות נמוכות. התנאים במקומות כאלה הרבה פחות טובים והחלטתי ללכת על ההצעה של בית"ר".
חממה לצעירים לדבריו של מונייר, זו תהיה מעין חממה לשחקנים צעירים שלא רואים במקום אחר. "לא תמיד יש למועדונים גדולים בנוער יש סבלנות לקחת ילד מוכשר ולקדם", הוא מסביר. "מגיע מישהו טיפה יותר טוב וישר לוקחים אותו והקודם קצת נעלם. מכבי ת"א, מכבי חיפה, אלה מועדונים שלוקחים את הכי-הכי. יש גם טובים שמשחקים איתם, ולפעמים מחפשים מקום שיאמין בהם. מועדונים קטנים תמיד מייצרים שחקנים עבור קבוצות גדולות, תראה את זה בכל העולם. אלה שהפכו שחקנים גדולים באו ממקומות קטנים".
למה שילדים יעדיפו את המחלקה שלכם באזור שפעילים בו המועדונים הטובים בארץ? "אם נעבוד בצורה רצינית ונכונה, שחקנים ירצו להיות אצלנו. צריך לזכור שלא כולם מתקבלים למועדונים הגדולים. אם רוצים לבנות בסיס למטה, משהו שחסר בכדורגל, צריך הרבה שחקנים טובים וכמה שיותר ילדים".
מונייר מוטרד לדבריו ממה שקורה בשנים האחרונות במחלקות הנוער. "כל אחד שמאמן בקבוצות הצעירות רוצה לברוח ולהתקדם", הוא טוען. "צריכים לנהוג כאן כמו בחו"ל, להוביל דרך. צריך למקצע מאמנים לגיל מסוים. לא בכל מקום, לצערי, מבינים את זה".
מה ההבדל בין אימון נוער לבוגרים? "קודם כל בעצימות, ויש יותר טקטיקה. גם בנוער היום מכניסים את נושא הווידאו, ניתוחים, סטטיסטיקה, הרבה שיחות, דברים שלא היו קיימים בעבר. יש הרבה עזרים שאתה חייב להשתמש כדי להכווין את השחקנים, אבל במחלקת נוער מדובר בעצימות נמוכה, כשהתוצאה לא הכי חשובה".