הידוע מראש קיבל את החותמת הרשמית כבר בשבוע שעבר, לאחר תיקו 2:2 מול הפועל רעננה, ולעיני כמה עשרות צופים באצטדיון הלאומי לשעבר, שהפך לאצטדיון רפאים - הקבוצה המאוחדת של בית"ר תל אביב־בת ים ירדה לליגה א'.
1 צפייה בגלריה
שחקני בית"ר ת"א־בת ים. עם הפנים לאן?
שחקני בית"ר ת"א־בת ים. עם הפנים לאן?
שחקני בית"ר ת"א־בת ים. עם הפנים לאן?
( צילום: עוז מועלם)
האם הגיע גם קיצו של שיתוף הפעולה, שקשה לזלזל בתרומה שלו למועדון מכבי תל אביב, אבל היה רחוק מלשרת או לקדם את הכדורגל בעיר בת ים? לא, אם שואלים את היו"ר ליאור שחטר.

להתארגן מחדש

בית"ר תל אביב בת ים, נכון למחזור ה־35 צברה 31 נקודות בלבד בעקבות 6 ניצחונות, 13 תוצאות תיקו ו־16 הפסדים לאחר שכפתה השבוע תיקו 1:1 מול הפועל ראשון לציון, שמצדה מסתבכת גם כן בתחתית הלוהטת של הליגה הלאומית. הקבוצה של המאמנים קרלוס גארסיה וקלימי סבן (שהחליפו את אליעזר בן אהרון שפוטר במהלך חודש נובמבר העונה), גם יכולה "להתגאות" במאזן שערי הזכות הנמוך ביותר (36) ובהגנה הגרועה ביותר בליגה (52 ספיגות). מה שנקרא - מהמוצדקות.
אבל הנתונים היבשים לא מספרים את הסיפור האמיתי של הכישלון של הקבוצה המאוחדת - היותה קבוצת הבת של מכבי תל אביב, שככל הנראה צוללת לתהומות הנשייה ומפנה את מקומה לקבוצת הבת הבאה.
פרסומים במהלך חג הפסח רמזו שבני יהודה צפויה ללכת בדרכה של בית"ר תל אביב־בת ים, אבל קשה לראות איך האוהדים הזהובים עוברים על צעד כזה בשתיקה, ולא רק בגלל המצב הנוכחי של המאוחדת מבת ים. גם הם מבינים שאת המחיר במערכת יחסים אופורטוניסטית, תמיד ישלם הצד החלש. ובבת ים? אין אפילו מי שיזעק על המחיר. אחרי כל כך הרבה שנים בלי קבוצת כדורגל מקומית, נדמה שלאף אחד כבר לא כל כך אכפת.
"בלית ברירה אנחנו יורדים ליגה", אמר השבוע יו"ר הקבוצה המאוחדת, ליאור שחטר. "יש הצלחות ויש אכזבות, ואנחנו בתקופה מאכזבת. נתארגן מחדש ונעשה את הכי טוב שאנחנו יכולים כדי לעלות ליגה. גם האיחוד עם מכבי בת ים יימשך, אי־אפשר לפרק אותו. יש לנו הסכם לשלוש שנים - וזהו. גם בליגה א' נמשיך לייצג את בית"ר תל אביב ואת העיר בת ים".
רק שהפעם זה יהיה בלי שחקני נוער של מכבי תל אביב?
"קודם כל יש אצלנו, במחלקת הנוער שלנו בבת ים, הרבה ילדים מוכשרים, וגם כשנהיה בליגה א' שחקנים עדיין יעמדו בתור כדי לשחק במועדון מסודר, עם סטנדרטים גבוהים ורמת אימון גבוהה. אני גם מאמין שלמרות שירדנונ לליגה השלישית, גם מכבי תל אביב תרצה ששחקנים שלה יבואו לשחק אצלנו".
ומה תעשו בעמדת המאמן? גם אותו סיפקה לכם מכבי תל אביב.
"אני ממש לא מסכים. אמנם השנה לקחנו מאמנים ממחלקת הנוער של מכבי תל אביב וזה פחות עבד, אבל את זיו אריה (היום מאמן הפועל ירושלים) לקחנו ממכבי תל אביב? אמנם הוא מזוהה איתם, אבל הוא ישב חצי שנה בבית לפני כן. את סולבודן דראפיץ' (מאמן עירוני קריית שמונה) ושי ברדה (מאמן הפועל נוף הגליל) לקחתי ממכבי תל אביב? אני בוחר את המאמנים שלנו. אמנם השנה זה לא באמת צלח, אבל בשנה הבאה נבחר מאמן שיוביל אותנו בחזרה לליגה הלאומית".
מה לגבי מכבי תל אביב?
"קודם כל את הקשר הזה מכבי רצתה לפחות כמו שאנחנו רצינו, ואני מאמין שהוא יימשך גם בשנה הבאה".
יש גם את עיריית בת ים בסיפור הזה.
"נכון. אני מצפה מעיריית בת ים שישנסו מתניים ויגדילו את התמיכה בנו. ההכנסות של הקבוצה מתכרסמות בעקבות הירידה, ונצטרך עזרה גדולה יותר כדי להצליח במשימות שלנו. בכל מה שקשור לניהול המתקן, יש לנו הסכם לשלוש שנים, ואנחנו מתכוונים לממש אותו, ומקווים שהעירייה תתמוך בדבר הזה".
מעיריית בת ים נמסר בתגובה לדברים: "בשלב זה אין שינוי בהסכמים בין העירייה לבין בית"ר תל אביב בת ים. אנו מאמינים בה ותומכים בה".