דנה (שם בדוי) התקשרה אלי וסיפרה שלאחר עשר שנים של זוגיות, היא ובעלה החליטו להפריד כוחות.
היוזמה באה ממנו והיא מבינה לצערה שאין מקום לתיקון, וזה הולך לכיוון של גירושין.
3 צפייה בגלריה
 בדרך למדרגות הרבנות
 בדרך למדרגות הרבנות
בדרך למדרגות הרבנות
(צילום: shutterstock)
היא נשמעה לי מוצפת ברגשות כשתיארה את שברון הלב, החרדה, הכעס והדאגה הגדולה לילדים ולעתידה.
חברה שלה, שזה עתה התגרשה, ייעצה לה לגשת לבית המשפט ולהגיש בקשה ליישוב סכסוך (לפני שהוא עושה זאת) וגם המליצה לה לא לוותר על כלום: "הוא רוצה להיפרד? שיישלם!", אמרה לה, "אל תתני לו כלום. תשאירי אותו עם התחתונים".
למרות שמשהו בתוכה רצה לצאת למלחמה, דנה הרגישה לא בנוח. "יש לנו שני ילדים ומערכת היחסים עדיין חשובה לי", היא אמרה. "אני מבינה שהזוגיות נגמרה, אבל תמיד נישאר סוג של משפחה. השאלה אם יש דרך לסיים את העניין בצורה הוגנת, בלי מאבקים שישאירו את שנינו, וגם את הילדים, מרוסקים".
לאחר ששוחחנו דנה החליטה להניח להליך המשפטי ולהגיע יחד עם בעלה לגישור.
לכל מי שנמצא במקום הזה, או בדרך אליו, כדאי להצטייד במספר טיפים לקראת התהליך הצפוי:
3 צפייה בגלריה
חשפו מידע, שתפו, התנהלו בשקיפות
חשפו מידע, שתפו, התנהלו בשקיפות
חשפו מידע, שתפו, התנהלו בשקיפות
(צילום: shutterstock)
התוצאה והדרך
"אם אתה לא יודע לאן אתה רוצה להגיע, כל דרך תיקח אותך לשם" (ל. קרול) – נקודת הפתיחה במסע שלכם היא הגדרה משותפת של התוצאה הרצויה. השקיעו זמן בהסכמה על מהי התוצאה המיטבית של תהליך הגירושין מבחינתכם כמשפחה. עכשיו התחילו לחשוב על הדרך להגיע לשם.
הדרך יכולה להתאפיין בהקשבה ובדיאלוג ולהוביל לתוצאה הוגנת לכל הצדדים, ולעומת זאת יכולה להיות רצופת מאבקי כוח וכאבי לב ותוביל להסכם בו צד אחד ניצח וצד שני הפסיד.
חשיבה ותכנון
תכננו את התהליך תוך התחשבות במשאבים העומדים לרשותכם – זמן, כסף, אנרגיה. חשבו מה הכי נכון לכם, מה תואם את הערכים שלכם, מה מתאים למשפחה ולמערכת היחסים בינכם. החלופות הנפוצות הן גישור או הליך משפטי. בין אם תבחרו בגישור ובין אם תבחרו בהליך משפטי, תנו משקל ליום שאחרי.
בגישור, ההסכמות צריכות לשרת אתכם ולאפשר לכם לנהל את החיים ביום שאחרי בצורה נינוחה, בטוחה ושלווה. בהליך משפטי, על אף הרצון להשיג כמה שיותר, חשבו כמה רחוק תרצו ללכת עם המאבק מתוך חשיבה על עתיד המשפחה שלכם.
3 צפייה בגלריה
כדי לקבל הכרה ומענה לצרכים שלכם, זכרו לנסח בקשות במקום תלונות
כדי לקבל הכרה ומענה לצרכים שלכם, זכרו לנסח בקשות במקום תלונות
כדי לקבל הכרה ומענה לצרכים שלכם, זכרו לנסח בקשות במקום תלונות
(צילום: shutterstock)
הדרך להסכם
לאחר שתחליטו מה התוצאה הרצויה ומה הדרך שתוביל אתכם אליה, בחרו איש מקצוע שעליו אתם סומכים. מגשר ילווה אתכם בתהליך הדיאלוגי בו הרצונות של כולם באים לידי ביטוי ויסייע לייצר הסכם מיטבי. עו"ד ייצג אתכם להשגת מטרתכם בדרך משפטית מול הצד השני.
הפרידו בין האדם והבעיה
האדם שלצידכם הוא לא הבעיה אלא שניכם ביחד חלק מהפתרון. ההבנה הזו תאפשר להכיל גם את הרצונות של האדם השני ולהניע את שני הצדדים לעבר הסכמות הוגנות.
הגינות ותום לב
חשפו מידע, שתפו, התנהלו בשקיפות. זה יבטיח תהליך חלק וקל יותר וגם יגדיל את מרחב הפתרונות בדרך להסכם.
קראו גם:
הפכו תלונות לבקשות
כדי לקבל הכרה ומענה לצרכים שלכם, זכרו לנסח בקשות במקום תלונות. תופתעו לגלות, הצד השני ינסה לכבד את הבקשה ויחשוב איתכם ביחד איך אפשר למלא אותה כאשר לא ירגיש מותקף או אשם.
מומחים מוסכמים
ככל שנדרש לפנות להתייעצות עם מומחה (ייעוץ משפטי, ייעוץ משפחתי, שמאות, אקטואריה) רצוי לבחור איש מקצוע שמקובל על שני הצדדים. ריבוי דעות של אנשי מקצוע עלול להעמיק את הפער סביב הנושא המדובר.
אפקט מגדל הקלפים
הדרך אל התוצאה הרצויה כוללת התייחסות לכל תחומי החיים (הורות, רכוש, כספים). ההסכמות נבנות זו על זו ויש ביניהן קשרים ותלויות. בכל מקרה של אי הסכמה הסתכלו על ההישגים עד כה וזכרו שאי הסכמה על נושא נקודתי יכול למוטט את כל מגדל הקלפים ולהחזיר את אתכם נקודת ההתחלה.
יש אלטרנטיבה
בחרתם בדרך, אך היא מתגלה כדרך הלא נכונה? יש אלטרנטיבה. תמיד אפשר להחליט להגיע לגישור או לחילופין להליך משפטי. קחו בחשבון את ההשלכות והתוצאות שיביא איתו שינוי המסלול. עשו זאת ביחד ובשקיפות. אל תשנו אסטרטגיה לבד, אלא בהגינות ובשיתוף.
נהלו את התהליך
אל תתנו למישהו אחר לעשות זאת במקומכם. שליטה בתהליך תספק שליטה בתוצאות ותיתן הרבה שקט, חופש ובטחון להתחיל את הפרק הבא בחיים. בין אם בחרתם מגשר ובין אם בחרתם עו"ד, קחו את המושכות ונהלו את התהליך ואת העתיד שלכם.
רותם פוקס, גישור זוגי ומשפחתי. חפשו אותי באתר ובפייסבוק