החום הכבד גרם לאלפי אנשים (אם לא יותר) להפר את הנחיות משרד הבריאות ולרדת בסוף השבוע האחרון אל חוף בת ים, שעדיין אינו פתוח. מה שהציב בפני העירייה בעיה: כל עוד לא נפתחה עונת הרחצה אי אפשר היה להעסיק בתשלום פקחים שיפקחו על הנעשה בחופים. התוצאה הייתה ערימות אשפה בחוף.
אשפה בחופי בת יםאשפה בחופי בת ים
אשפה בחופי בת ים
(צילום: שמואל גלם.)
בעירייה היו מי שמצאו פתרונות להתמודדות עם הבעיות השונות, ובראשן סכנת טביעה בהיעדר שירותי הצלה. כך למשל החליטו גורמים בעירייה להפעיל, בסוף השבוע האחרון, מצילים סמויים, שאמנם לא היו בתפקיד רשמי ובלבוש של שירותי ההצלה, אבל סיירו בשטח החופים העמוסים למקרה שמישהו מהמתרחצים יקלע למצוקה.
לדברי חבר מועצת העיר ומחזיק תיק החופים, ירון לוי, שהיה בין יוזמי המהלך לא פורסמה כל הודעה על הכוונה לפעול בצורה זו כדי "לא לגרום לציבור לגיטמציה להגיע לחופים".
אשפה בחופי בת יםאשפה בחופי בת ים
אשפה בחופי בת ים
(צילום: שמואל גלם.)
למרות זאת, השילוב בין ההתחממות לאשליית "סוף הקורונה", הובילה מתרחצים ומבקרים בהמוניהם לרוב, והותירו מאחוריהם ערימות מכוערות של זבל ופסולת. תמונות של ערימות האשפה זרמו לרשתות החברתיות ועוררו זעם על המלכלכים.
סרטון שצילמה תושבת העיר, לריסה ליס, בחוף סאנסט בעיר, עורר כעס רב במיוחד וקריאות להגדיל את גובה הקנסות בגין השלכת פסולת בשטח החופים. מי שכעס במיוחד על התיעוד מחופי הרחצה ובמיוחד מחוף סאנסט הוא שמואל גלם, מקים ומנהל קבוצת Clean Beach בבת ים, שחבריו והוא ערכו, רק בשישי האחרון, מבצע ניקיון בשטח החוף.
אשפה בחופי בת יםאשפה בחופי בת ים
אשפה בחופי בת ים
(צילום: שמואל גלם.)
"זה מאוד כואב שככה החופים נראים אחרי שבת אחת וחבל מאוד שאנשים מתייחסים ככה לסביבה החופית", אומר גלם ומוסיף: "אנחנו מגיעים לחופים בכל סוף שבוע ומשקיעים המון אנרגיה וזמן בניקוי והכל בהתנדבות – והלוואי שאנשים יהיו יותר ממושמעים".
עם זאת, יש גם נקודת אור. תושבים רבים שראו את תמונות הפסולת ויצאו בבוקר יום ראשון למבצע ניקיון. ברשתות החברתיות הופצו תמונות של משפחות וקבוצות ילדים שיצאו למבצעי איסוף אשפה, בתקווה שלאורך עונת הרחצה ייראו יותר תמונות כאלה ופחות תמונות של פסולת וזיהום בחופים.