יותר ויותר קולות מדברים על המלחמה הבאה. עוד לא ידוע לאן הקולות האלה מובילים אותנו, אבל ככל שעוברים הימים קשה יותר ויותר להיות אדיש לכל התרחישים המוצגים במהדורות החדשות.
נוכח ההסלמה שמסתמנת בגזרה הצפונית, גם קשה שלא לתהות על אודות היערכות העורף בכלל ובבת ים בפרט. לפחות בכל הנוגע למצב המקלטים הציבוריים, נראה שהמצב רחוק מלהיות אידיאלי.
מקלט. על אף קולות ההרגעה התושבים חוששים | צילום: קובי קואנקסמקלט. על אף קולות ההרגעה התושבים חוששים | צילום: קובי קואנקס
מקלט. על אף קולות ההרגעה התושבים חוששים | צילום: קובי קואנקס
(מקלט. על אף קולות ההרגעה התושבים חוששים | צילום: קובי קואנקס)
התושבים, מטבע הדברים, כועסים אבל בעיקר חוששים שברגע האמת כל אותם מקלטים לא יתנו את השירות אותו הם אמורים לתת.
שלוש המפתחות לא הרבה יודעים, אבל לפי גישת פיקוד העורף עדיף שמקלטים ציבוריים יהיו מתוחזקים ובשימוש נוסף ביומיום, מאשר שיעמדו ריקים. מדובר לעדת הפיקוד בשימוש נבון של המבנה.
בנוסף, לכל מקלט ציבורי מומלץ שיהיו לפחות שלוש מפתחות. אחד אצל מנהל המבנה (גבאי בית הכנסת או מנהל התנועה), שני אצל אצל מחלקת הביטחון העירונית, והשלישי אצל 'אחראי מקלט אזורי', תושב האמון על פתיחת המקלט בשעת חירום.
רוב התושבים שנשאלו בנושא לא ידעו לומר אצל מי נמצא המפתח למקלט הציבורי הקרוב למקום מגוריהם, או כיצד יוצרים קשר עם מחזיק המפתח בעת הצורך.
"בעת אירוע", נכתב באתר עיריית בת ים, "גורמי העירייה ערוכים להפעיל בזמן הקצר ביותר את המוקד העירוני במתכונת חירום - לפתוח מקלטים ציבוריים, לפתוח מרכז שליטה עירוני וחפ"ק עירוני בכל מקום בעיר בהתאם להנחיות הנהלת העירייה, משטרת ישראל, פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית".
תושב שכונת גורדון מספר כי בשכונות רבות בעיר אין מקלט ציבורי קרוב. "לדוגמה, כל מי שגר באיזור המצבה, המקלט הציבורי הקרוב אליו ביותר נמצא במרחק של 8-7 דקות הליכה".
אגב, ברחוב הלוויתן 5 ובסמוך לו, ברחוב ישראליס 5 (במרחק עשרות מטרים), נמצאים שני מקלטים במרחק עשרות מטרים זה מזה.
מקלט מספר 16, משמש את תנועת הנוער הלאומית | צילום: גפן גילמקלט מספר 16, משמש את תנועת הנוער הלאומית | צילום: גפן גיל
מקלט מספר 16, משמש את תנועת הנוער הלאומית | צילום: גפן גיל
(מקלט מספר 16, משמש את תנועת הנוער הלאומית | צילום: גפן גיל)
"היינו עומדים בפתח של המקלט ומחכים שהיא תגיע עם המפתח. צריך לתת את המפתחות של המקלט לאנשים שגרים ליד המקלט ויש סיכוי גדול שהם ישתמשו במקלט בזמן אזעקה. הגבאי לא ירוץ בזמן האזעקה לפתוח את המקלט כשיש לו ממ"ד בבית. מה שמתרחש עם המקלטים הציבוריים בעיר זה הפקר".
בעיית היערכות נוספת קיימת בגני הילדים בכל רחבי העיר. בשלב ראשון, קיים פער מיגון ניכר בין הגנים החדשים לאלה הישנים, אולם בשני המקרים הורים מדווחים כי בשל חוסר מקום משמשים המקלטים מחסן לציוד הגן, וכאשר מקלט אחד אמור לעתים לשמש שני גנים (כ־70 ילדים), אז ניתן להבין שבשעת חירום אותם חדרים לא יוכלו לתת מענה לכל החניכים אותם הם אמורים להכיל.
מקלט דו תכליתי בהשלושה פינת ויצמן | צילום: קובי קואנקסמקלט דו תכליתי בהשלושה פינת ויצמן | צילום: קובי קואנקס
מקלט דו תכליתי בהשלושה פינת ויצמן | צילום: קובי קואנקס
(מקלט דו תכליתי בהשלושה פינת ויצמן | צילום: קובי קואנקס)
אז נכון, התשתיות והמקלטים קיימים ומתוחזקים, אולם הגישה אליהם, כאמור, במקרה הטוב מסורבלת ובמקרים היותר חמורים בלי אפשרית.
מעיריית בת ים נמסר בתגובה כי: "העירייה מעודדת שימוש דו־תכליתי במקלטים ציבוריים, בהתאם להנחיות פיקוד העורף, וזאת על מנת לשמר את מוכנותם ותחזוקתם לחירום. המקלטים עומדים בכל הנחיות המיגון והבטיחות וערוכים לקלוט בשעת חירום את תושבי העיר.
אנו עומדים בקשר רציף עם גורמי פיקוד העורף על מנת לוודא את מוכנותם של המקלטים ועורכים תרגילים וביקורות תקופתיות. רק בשנה האחרונה זכתה העיר בת ים בציון 95 בביקורת המקלטים של פיקוד העורף וכן בחמישה כוכבי יופי בתחרות תחזוקה ומיגון מקלטים של המועצה לישראל יפה".