הזינוק המטאורי של לינוי אשרם, סגנית אלופת העולם בהתעמלות אמנותית, העצים את הפופולריות הגוברת של הענף בקרב ילדות ונערות בישראל. מה שהיה בעבר מנת חלקן של קהילות קטנות, בעיקר בקרב העולים ממדינות חבר העמים, הפך בשנים האחרונות לספורט פופולרי בקרב כלל האוכלוסייה.
סטרובינסקי והבנות באולם 'כותר פיס' בבת ים. "היחס לאגודה לא מרתיע אותי" | צילום: קובי קואנקססטרובינסקי והבנות באולם 'כותר פיס' בבת ים. "היחס לאגודה לא מרתיע אותי" | צילום: קובי קואנקס
סטרובינסקי והבנות באולם 'כותר פיס' בבת ים. "היחס לאגודה לא מרתיע אותי" | צילום: קובי קואנקס
(סטרובינסקי והבנות באולם 'כותר פיס' בבת ים. "היחס לאגודה לא מרתיע אותי" | צילום: קובי קואנקס)
גם בבת ים פועלת אגודה (I.Sׂׂׂׂ) שמכשירה ילדות בתחום ההתעמלות האמנותית, אבל לדברי ראשיה, "העירייה אינה דואגת לטפח את המתעמלות והן מתאמנות בתת־תנאים".
צפופות כמו סרדינים אגודת ההתעמלות האמנותית I.S פועלת מזה 28 שנה, מתוכן 20 שנה כנבחרת הייצוגית של בת ים. רק באליפות ישראל האחרונה שהתקיימה בחודש יולי, זכו הילדות מבת ים ב־17 מדליות זהב, 15 מדליות כסף ושמונה מדליות ארד. אך למרות ההישגים, טוען יו"ר האגודה ישראל סטרובינסקי, נאלצות המתעמלות להסתפק בשאריות של ענפי הספורט האחרים בבת ים.
"אולם הבית שלנו, 'אורט הבונים', אינו עומד בתקנים של ההתעמלות האמנותית וכאשר הבנות זורקות את השרביט שלהן לגובה הוא נתקע בתקרה ונופל", הוא אומר. "חסרים שם לפחות עוד חמישה מטרים. לכן, בתחרויות זו בעצם הפעם הראשונה שבה הבנות מבצעות את התרגיל בשלמותו".
ואם תהיתם, לא מדובר רק בבעיות שנוגעות בתקנים המחמירים של האיגוד העולמי. "המזגנים עד לאחרונה לא עבדו והבנות אשר מתאמנות כארבע שעות מדי יום, נאלצו להתאמן בקיץ לאליפות ישראל ללא מזגן, הסולמות שלנו שבורים ובטח הביאו אותם מאולם ספורט אחר שכנראה התחדש בחדשים, וכל זה לפני שאני מתחיל לדבר על שטיחים באולם, שרכשתי מכיסי בכ־50 אלף שקל, כמו גם ציוד רב נוסף. בחלק מהמקרים הוצאתי מכיסי כסף להשכרת אולמות אחרים".
סטרובינסקי, תושב בת ים, נשוי ואב לבן, התאהב בהתעמלות האמנותית והתחיל לעסוק כספונסר של קבוצות שונות עד שלבסוף, לפני 28 שנים, הקים את האגודה בבת ים. כיום, האגודה הייצוגית של העיר מונה שבע מאמנות, 97 ילדות בגילאי ארבע עד 15, ועוד מאות משתתפות בחוגים ברחבי העיר המועברים במתנ"סים.
"תותחיות". הבנות בפעולה באולם 'כתר פיס' | צילום: קובי קואנקס"תותחיות". הבנות בפעולה באולם 'כתר פיס' | צילום: קובי קואנקס
"תותחיות". הבנות בפעולה באולם 'כתר פיס' | צילום: קובי קואנקס
("תותחיות". הבנות בפעולה באולם 'כתר פיס' | צילום: קובי קואנקס)
אך כאמור, למרות הכמות הלא מבוטלת והפעילות הענפה, באגודה טוענים כי אין חלוקה הוגנת של משאבים בין ענפי הספורט השונים בעיר. "כל הבנות של האגודה נאלצות להתאמן זו לצד זו כמו סרדינים", אומרת המאמנת פוקסמן, "המתעמלות, בגילאים השונים, עובדות במקביל, ללא מחיצות, ובאולם קטן. איך בכל זאת אנחנו מגיעות להישגים? בזכות המתעמלות, שהן תותחיות, והמאמנות".
אז אם העסק מצליח, מה הקושי? "בעקבות התנאים האלה יש בריחה של מתעמלות ברמה מאוד גבוהה, שיכולות להיכנס לנבחרת ישראל. ומה שעצוב לנו זה שאנחנו נותנים לבנות את הבסיס, אבל את הפירות קוצרות עיריות אחרות".
סטרובינסקי: "מבחינתי קודם כל חשובה לי טובת המתעמלות ולדאוג להן למסגרת חינוכית, שלא יסתובבו ברחובות. אנחנו עושים להן הרצאות של תזונאית, פיזיותרפיסט במקרה הצורך ופסיכולוג שמלווה את הקבוצה ועובד גם עם הנבחרת הארצית של ההתעמלות האמנותית, ומכיר את הצרכים של הילדות. אך במקום שכל השותפים הטבעיים שלנו ירצו להמשיך ולקדם את זה, אנו לא מקבלים את התנאים הטובים ביותר לשם כך וזה מה שמאכזב אותי לאורך כל הדרך".
לא מרים ידיים יחד עם זאת סטרובינסקי מבטיח כי גם השנה, כמו בכל השנים, הוא אינו מרים ידיים, "היחס לאגודה לא מרתיע אותי ואני מקווה שעכשיו עם החלפת הנהלת העיר יקצו לנו את המגיע לנו, מבחינת אולמות ומבחינת מימון".
"אנו מלווים את האגודה כבר שנים רבות ורואים בפעילותה והישגיה גאווה עירונית גדולה", אומרים בעיריית בת ים בתגובה לדברים. "אגודת המתעמלות מקבלת אולם בית ותקבל השנה שעות נוספות באולם אחר. אנו עושים את מירב המאמצים לספק להן את המתקנים וההקצאות שיספקו להן את דרישותיהן תוך חלוקה שווה בין כל האגודות הפועלות בעיר ע"פ הקריטריונים שנקבעו. בנוגע לתקלה במזגן שצוינה, כמו כל תקלה שעולה היא טופלה מיידית. אנו נמשיך להעמיד לרשות האגודה את מירב המשאבים".