משבר הקורונה, כך נראה, לא פסח על אף מועדון בעולם הספורט, ונראה שגם החזרה לשגרה לא תמיד מסייעת למי שכבר נפגע. אגודת השחייה של הפועל בת ים, שלאורך השנים ייצגה בגאווה את העיר, עומדת נכון להיום בפני שוקת שבורה, ופעילותה בעתיד מוטלת בספק.
תקווה להארכת הזיכיוןתקווה להארכת הזיכיון
תקווה להארכת הזיכיון
(צילום: מאיר לויה)
החלטה כואבת שכבר התקבלה - מאמני האגודה עובדים בהתנדבות על מנת להציל את הספינה מטביעה מוחלטת.
לאורך השנים התגבשה בהפועל בת ים נבחרת מנצחת שהובילה את העיר לצמרת השחייה הארצית. כמה מהכישרונות הבולטים שלה - מארק חינאווי, שזכה במדליית ארד באליפות אירופה בבאקו לגיל נוער בשנת 2015, ושוחה היום במכללות בארה"ב; אמיר חביב; אוריין מלול ואופק מלול; בקי פוזדנר ודריה גולובטי. בנוסף לשחייני הבריכות, פעילים באגודה גם שחיינים במים פתוחים.
עד פגרת הקורונה שחו באגודה כ־250 שחיינים, מגיל בית ספר ועד מעמד תחרותי. היום, בשל הגבלות הקורונה, חל עדיין איסור שחייה, פרט לשחיינים תחרותיים, מה שמעמיד את הפעילים באגודת בת ים על 50 שחיינים. וכשמקור המימון העיקרי של האגודה טמון במספר השחיינים שלה, קיבלתם חשבון פשוט שכולו סיבה לדאגה.
מאיר לויהמאיר לויה
מאיר לויה
(צילום: קובי קואנקס)
"הקורונה הביאה אותנו למצב של אין הכנסות", אומר השבוע מאיר לויה, המאמן הראשי ואחד ממייסדי הפועל בת ים, המשמש גם כמורה ורכז לחינוך גופני בתיכון רמות בעיר, "אז למעשה אתה לא יכול להחזיק אגודה. נוצר מצב שאנחנו המאמנים החלטנו שאנחנו מוכנים להתנדב. צריך להבין, זה מפעל חיים שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שייהרס. אנחנו אחת האגודות החזקות בארץ. יש לנו מספר גדול מאוד של אלופי ישראל מגיל 11 ועד גיל 20, שיאני ישראל, מצטייני גיל, חברים בנבחרות ישראל, אלופות גיל, מדליסטיות בוגרות, הכל".
איך מצבכם לעומת אגודות בכירות אחרות, כמו בנתניה?
"נתניה, כדוגמה, מקבלת סיוע מאוד נרחב מהעירייה, שמגיע למאות אלפי שקלים, כמו רוב האגודות הבכירות. אנחנו, כמו בשאר הענפים בבת ים, לא מקבלים סיוע. מעבר לזה שאנחנו משלמים על הבריכה מדי חודש (10,000 שקל), יש לנו הוצאות שוטפות ותחזוקה במאות אלפי שקלים בשנה".
אחד מהרעיונות להצלת האגודה טמון באפשרות הארכת הזכיינות של הפועל בת ים בבריכה העירונית משנתיים נוספות לעשר שנים, מה שאולי יאפשר ליו"ר אגודת השחייה הארצי, סימון דוידסון, לגייס סיוע מהטוטו על מנת לשדרג את הבריכה ולהרחיב את הפעילות שלה (שדרוג המתקנים, חדרי כושר, אולמות אירועים), מה שיאפשר את הגדלת ההכנסות שלה. "עם ההשקעה הנכונה אפשר להפוך את הבריכה לאטרקטיבית", מסכם לויה, שבסיוע עם חבריו, ינסה להאריך את הזיכיון אל מול הבעלים של הנכס, החברה העירונית, חוף בת ים.