חמש פעמים ביום, גם בשעות הלילה הקטנות, קורא המואזין במסגדים שביפו למאמינים לבוא לתפילה, ולתושבי בת ים המתגוררים על קו התפר עם יפו נמאס. לטענתם בתקופה האחרונה אף הוגברו העוצמות של מערכות הכריזה, מה שמפריע לשנת הלילה שלהם.
1 צפייה בגלריה
רמקולים של המואזין במסגד ביפו
רמקולים של המואזין במסגד ביפו
רמקולים של המואזין במסגד ביפו
(ארכיון: תומי הרפז)
קראו גם:
"אני גרה בבת ים מהקיץ, אני לא ותיקה כאן, אבל מה שקורה בשבועיים שלושה האחרונים זה מצב מטורף", טוענת תושבת רחוב ירושלים. "אני גם בטוחה שיש שינוי, כי כשעברנו לאיזור ביליתי כמה לילות ללא שינה עקב סיבות אישיות ומעולם לא שמעתי כזה רעש, עכשיו זה מגיע למצב שזה מעיר את כולם. בארבע וחצי כל הבית מזנק, כזה רעש לא הגיוני ובלתי נתפס ואני לא באמת מבינה מה הסיבה. הרי יש חוק בסיסי, אין שום ספק שהעוצמות האלה לא עומדות בתקן, אז מדוע מאפשרים את זה?".
מי שבעיקר מתלוננים על הרעש הם תושבי שכונת עמידר שגובלת ביפו ד' ותושבי צפון־מערב בת ים הגובל ביפו ג', אולם לטענת תושבים המתגוררים רחוק יותר מיפו, הגברת העוצמה גורמת לצלילים להגיע גם אליהם. "ברור לי ואני גם יודעת שמוטב לי לא לנפנף בטענות שלי כי אז מיד יצעקו 'גזענית', אבל אני לא גרה צמוד ליפו כמו באזורים אחרים בבת ים, ובכל זאת אני שומעת את הקריאה כאילו היא מתחת לבית שלי", טוענת תושבת נוספת. "אני בכלל לא רוצה לדמיין מה מרגישים באזורים שממש צמודים לשם.
"במהלך היום יש רעש בחוץ, של מכוניות, אנשים וכל מיני דברים ואיכשהו זה מתעמעם", היא מוסיפה, "שכל אחד יחיה את חייו לפי אמונתו אבל קצת התחשבות. כשהמערכת פועלת לפנות בוקר כשבחוץ הכל דממה זה פשוט נורא וזה גם ממש לא הוגן".

"עוצמת רעש בלתי נסבלת"

ואכן נראה כי את הרעש שומעים בכל העיר, ל"ידיעות חולון־בת ים" הגיעו תלונות מתושבים מרחוב ירושלים, רחוב עוזיאל ואפילו איזור יוספטל המרוחק. עם זאת אין ספק כי מי שעבורם קול המואזין הוא כבר חלק מהשגרה אלו תושבי שכונת עמידר, אך גם שם התושבים מודים כי המצב החדש חריג במיוחד. "זה רעש חריג בכל קנה מידה, אני חי כאן כל חיי ומצב כזה עוד לא היה, זה תמיד הפריע לנו אבל השבועות האחרונים הפכו לבלתי נסבלים", מספר תושב השכונה.
תושב אחר תוהה אם אין קשר בין הגברת עוצמת הרמקולים למתיחות בשנה האחרונה בין תושבים ערבים ליהודים, ששיאה היה במהומות "שומר החומות".
האם ידוע לכם על מסגד חדש שנפתח בסמוך לשכונה?
"לא ממש. לדעתי מדובר באותו מואזין שפשוט הרים את הווליום, אם להיות כנה יש תחושה שמאז הקמת הממשלה החדשה בה יש חלק משמעותי לערבים, יש תחושה שהכל כבר מותר, שאין דין ואין דיין וכבר לא צריך להתחשב, גם לא בשכן שלך. זה לא רעש סביר וזה לא הגיוני. אני מרגיש שהמואזין יושב לי בסלון, הילדים כבר התרגלו להתעורר מהרעש הזה".
בשכונת עמידר מתקיימים אירועים דתיים רבים, אך לתושבים חשוב להבהיר כי שום דבר לא משתווה לרעש שגורמת מערכת הכריזה של המואזין, "גם אם יש אצלנו הכנסת ספר תורה, תקיעת שופר או איזו הילולה, זה עדיין דבר חד־פעמי, כמו אירוע חגיגי עם סוף והתחלה, זה לא חמש כריזות על בסיס יום־יומי", אומר תושב השכונה. "הרי ממילא לא המואזין הוא זה שמעיר אותם לתפילה, מי שרוצה להתפלל מקפיד לכוון שעון מעורר, כל עניין המואזין זאת מסורת ותרבות ואני מבין את זה, אבל בשום מקום לא כתוב שהוא מחויב להשתמש במערכת כריזה כל כך חזקה. גם אם אין חוק שמתייחס ספציפית למואזין, כולנו יודעים שיש חוק נגד מטרד ורעש בעיר, אז שיטפלו בזה".

עיריית תל אביב: "איזונים עדינים"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "האכיפה נגד הגורמים למפגעי רעש היא בסמכות משטרת ישראל. המשרד להגנת הסביבה אינו אוכף אלא משמש כגורם מקצועי במדידה, באם משטרת ישראל פונה למשרד בבקשה לעזרה בכך.
"נציין, כי בעבר חוברו המסגדים ביפו למערכת מרכזית לבקרת עוצמת קול באמצעות המישלמה ליפו של עיריית תל אביב-יפו, האחראית על תפעול המערכת".
"זה רעש חריג בכל קנה מידה, אני חי כאן כל חיי ומצב כזה עוד לא היה, זה תמיד הפריע לנו אבל השבועות האחרונים הפכו לבלתי נסבלים"
מעיריית תל אביב־יפו נמסר: "עיריית תל אביב־יפו פועלת לשמירה על מרקם החיים המגוון והמורכב של יפו ופועלת לשמור על האיזונים העדינים בין האוכלוסיות השונות.
"קריאת המואזין היא חלק בלתי נפרד מהנוף היפואי והעירייה פועלת יחד עם האימאמים במסגדים לוויסות עוצמת הקול, כאשר היא חורגת מהמותר. במקביל עובדת העירייה להשגת פתרון מערכתי שיסדיר את העוצמה כך שתהיה קבועה ובגבולות החוק. בהמשך לפנייה הנוכחית תתבצע בדיקה מול המסגד בהתאם למדיניות".

חוק המואזין: חופש פולחן מול מפגע רעש

כבר כמה שנים שבמדינת ישראל מוגשות גרסאות שונות של הצעות חוק בשם "חוק המואזין", שמטרתו לאסור על בתי תפילה להשתמש במערכות כריזה בשעות הלילה בלבד, אך פעם אחר פעם החוק לא עובר עקב התנגדות חריפה של המפלגות הערביות ותנועות לזכויות אדם, בטענה לפגיעה בחופש הפולחן.
עם זאת, יש לציין כי החוק הקיים כיום למניעת מפגעי רעש אוסר על הקמת רעש בין השעות 14:00 ל־16:00 בצהריים וכן בין 23:00 ל־7:00 בלילה. הרמקולים של המואזין נכללים בתוכו אך בהקשר זה החוק אינו נאכף.
בשנת 2017 עבר בקריאה טרומית חוק להגבלת עוצמת רעש המואזין בשעות הלילה, אך מי שעצרו את החקיקה היו המפלגות החרדיות שחששו שהאיסור יוחל גם על צופרי השבת.
אגב, חוק דומה דווקא קיים במצרים והוא חוקק על רקע הטענה כי מערכות הכריזה פוגעות באיכות חיי התושבים, וכך גם אפילו בטהרן שבאיראן. בימים אלו נעשים מגעים גם בסעודיה לצמצם את השימוש במערכות כריזה במסגדים.