חודשיים לאחר שהחלו ההפגנות ההמוניות מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, ייתכן שבקרוב יצטרכו המפגינים להצטמצם, וזאת בשל הגבלות ההסגר שצפוי להתחיל בערב ראש השנה.
הבוקר (רביעי) הגיש ראש עיריית בת ים צביקה ברוט עתירה, ובה הוא מוביל יחד עם ראשי ערים נוספים, מאבק להשוואת מספר המתפללים למספר המפגינים המותר.
צביקה ברוטצביקה ברוט
צביקה ברוט
(צילום: קובי קואנקס)קראו גם:
בג"צ ראשי הערים, אותו מוביל ברוט יחד עם ראש עירית אור יהודה ליאת שוחט, וראש עירית קריית שמונה אביחי שטרן, הגיע על רקע החלטת הממשלה לבצע סגר ולהגביל את בעלי העסקים ואת מספרי המתפללים בערים.
לדברי ברוט, המדינה מבקשת מהם לעמוד מול מאות אלפי תושבים ולהסביר להם מדוע עליהם להתפלל בקבוצות קטנות ביום כיפור או להימנע מלהפעיל את העסק שלהם – אך במקביל היא מאשרת לעשרת אלפים מפגינים להגיע מדי שבוע בניגוד לכללי הקורונה להפגין בבלפור.
עוד טוענים ראשי הערים בעתירה כי תושבים רבים מסרבים בשל כך להקשיב להנחיות הקורונה, והם זועמים על כך שהמדינה מאפשרת למפגינים להתכנס ללא מגבלות ובאופן חופשי.
מאות מפגינים בבלפורמאות מפגינים בבלפור
מאות מפגינים בבלפור
(צילום: לירן תמרי)
העתירה, אשר הוגשה על ידי עו"ד אילן בומבך, מבקשת מבג"צ לקבוע כי שתי הזכויות – הזכות להפגין והזכות להתפלל – הן זכויות שוות, ויש לקבוע כללים אחידים הן להפגנות והן לתפילות בשטחים פתוחים.
לדברי העותרים- ברוט, שוחט ושטרן, המטרה היא להחזיר את אמון הציבור בממשלה ולהעלות את מספר המקפידים על הנחיות הקורונה: "אנחנו במדינה דמוקרטית וחשוב מאד לאפשר הפגנות למי שרוצה בכך" אומר ברוט, "אלא שבאותה מידה יש לאפשר גם את התפילות באוויר הפתוח באותם התנאים. יש להגביל את המספר המשתתפים בשני המקומות בצורה זהה, או לחילופין להתיר את שניהם באופן זהה. אי אפשר לעשות איפה ואיפה, שפוגעת באופן אנוש באמון הציבור במדינה בתקופה כל כך קריטית".
מתפלליםמתפללים
מתפללים
(צילום המחשה: עדו ארז)
"אנחנו עומדים בחזית מול התושבים, וצריכים להסביר להם את ההגבלות של הממשלה", אומר ברוט ומוסיף: :אלא שבכל שבוע התושבים זועמים כשהם נאלצים לוותר על תפילות במניין או להפסיד לקוחות בבתי העסק שלהם, בזמן שהממשלה מאפשרת למפגינים לפעול באופן חופשי. אם המדינה רוצה שהציבור ייקח אותה ברצינות, עליה לקבל החלטות הגיוניות ואחידות, ולא לזגזג. אם הממשלה החליטה לסגור כעת את חופי הים, לאסור הופעות, ולצמצם מאד את התפילות באוויר הפתוח בגלל סכנה בריאותית – אז לא ייתכן שההפגנות יוכלו להימשך כאילו הסכנה אינה קיימת".
ראשי הערים הדגישו כי הם העתירה לבג"צ אינה מתייחסת רק לתקופת הסגר, אלא גם להמשך חיי שגרת הקורונה לאחריו. עד היום הותר למספר קטן יחסית של מתפללים להתפלל יחד בשטחים פתוחים, בזמן שלהפגנות בבלפור הגיעו לעיתים כעשרת אלפים בני אדם.
לעדכונים נוספים היכנסו לחדשות בת ים