משרד האוצר, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה ומרכז שלטון המקומי גיבשו מתווה סיוע לעסקים. הנחת הארנונה תינתן למגזר העסקי, בין היתר, למשרדים, שירותים ומסחר, לתעשייה, לבתי מלאכה, לבתי מלון, לחניונים ועוד. לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב גבוה במיוחד על סך 2.8 מיליארד שקלים לצורך שיפוי הרשויות המקומיות בגין אובדן הכנסה זה. שני שליש מהתקציב - 1.7 מיליארד שקלים, יועבר לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.
חניות ריקות במתחם בעפולהחניות ריקות במתחם בעפולה
מתחמי קניות ריקים
(צילום: שרון צור)
המתווה הוא פרי עבודה משותפת של צוות ייעודי לנושא שהורכב מגורמי מקצוע מכלל הגופים, בראשו עמד מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, והיו חברים בו סגן הממונה על התקציבים באוצר, אריאל יוצר, ראש אגף תקציבים במשרד הפנים, סיון להבי, רכז פנים באגף התקציבים באוצר, איתי טמקין, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, וסמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי, איתי חוטר. שר הפנים אריה דרעי יחתום על התקנות לאחר שאלה יופצו להערות הציבור.
הטיפול בפסולת הוא מהנושאים התקציביים המרכזיים בהוצאות הרשויות המקומיות. משום כך, נרתם המשרד להגנת הסביבה לסייע לאור התקופה בתקצוב הרשויות ובפעולתן החיונית בתחום הפסולת. מהלך זה דורש הסדרה משפטית.
בנוסף לעלייה בהיקפי הפסולת הביתית ביחס לשגרה, ברשויות מקומיות רבות חל גם גידול בהוצאות השוטפות בנושא הפסולת - הן בעלויות ההובלה, הן בעלויות האיסוף והטיפול והן בעלויות מנהליות שונות. המגבלות שהוטלו על כלל ענפי המשק והירידה בפעילות המשקית, הובילו להתייקרות בעלות הטיפול בפסולת ביתית. לשם כך, יקצה המשרד להגנת הסביבה כ-150 מיליון שקלים לכ-200 רשויות מקומיות הזכאיות לקבל מענקי איזון ושהכנסתן נפגעה.
ההסכם שהובילו שרי הפנים והאוצר עם יו"ר מרכז השלטון המקומי משקף את רצונה של הממשלה ושל ראשי הרשויות המקומיות לסייע לעסקים בהתמודדות עם הקשיים התקציביים אליהם נקלעו בתקופה האחרונה. מתוך תחושת שליחות ציבורית ובשל הרצון לסייע לממשלה בפתרון המשבר, התגייסו ראשי הרשויות האיתנות ונטולות המענק והסכימו לשאת על עצמם בממוצע כ -5% מתוך סך השיפוי לעסקים בעוד יתרת הסכום תועבר לרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים.
סיכום זה מגיע בהמשך להנחיית שר הפנים דרעי שאפשרה לרשויות לקבוע הסדרי תשלום אשר דוחים את תשלומי הארנונה ל-1/5. במסגרת הסיכום שהושג אתמול הוחלט כי תישלח הנחיה מעודכנת לרשויות, לפיה יתאפשר להן לדחות לעסקים את תשלומי הארנונה למחצית השנייה של שנת 2020 ולאפשר להם הסדרי תשלום מקלים אשר יעלו בהדרגה מה - 1/7 ועד סוף השנה.
שר האוצר, משה כחלון: "צעד זה מצטרף למספר רב של צעדים שגובשו במשרד האוצר במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית, זאת במטרה להקל על העסקים ולסייע בידם לצלוח את המשבר הנוכחי. בתקופה זו, תפקידנו לתת מענה רחב ככל הניתן לסייע בידם במטרה שהמשק הישראלי ישוב לאיתנותו מיד עם תום המשבר."
"אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאד ועשינו כל מאמץ לסייע לרשויות המקומיות ובעיקר לבעלי העסקים, ערב חג הפסח. הסיוע יקל על המצוקה התזרימית שלהם ויבטיח את הרציפות במתן השירותים החיוניים לתושבים בשעת משבר זו. אני מאחל פסח כשר ושמח לכל עם ישראל, המתגלה במלוא תפארתו ומפגין ערבות הדדית בימים קשים אלה", מסר שר הפנים, אריה דרעי:
השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המשרד להגנת הסביבה לא נשאר אדיש בשעה שהרשויות המקומיות נתקלות בקשיים משמעותיים. במהלך זה, המשרד מחזיר לרשויות היקף הדומה להיקף המשולם על-ידי הרשויות לקרן לשמירת הניקיון במסגרת היטל ההטמנה. בצורה זו, כלל הרשויות ימשיכו לתת שירות חיוני של פינוי פסולת לציבור, ברמה ובאיכות המקובלת היום בישראל – זאת, על אף הגידול היומי בכמויות הפסולת המטופלות על-ידן. המשרד ימשיך ויבחן דרכים נוספות לסייע לרשויות המקומיות".

חיים ביבסחיים ביבס
חיים ביבס
(צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי)
יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס אמר: "אני מברך על המתווה שהושג יחד עם שר הפנים ושר האוצר לתמיכה בעסקים ותוך שמירה על היציבות הכלכלית של הרשויות. העסקים הם מנוע צמיחה משמעותי ברשויות ואנחנו פועלים לסייע להם ככל שניתן. ההנחות המצטברות לפטור של 3 חודשים מארנונה משמעותיות מאוד לבעלי עסקים בתקופה זו והשיפוי שניתן לרשויות מהמדינה יאפשר לנו להמשיך לתת את השירותים הטובים ביותר לתושבים.